Какво се случва с тялото ни, ако ядем всеки ден тестени изделия
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Благодарение на тестените изделия можете да подобрите здравето си, но те крият и редица опасности
Възможно ли е да поддържаме стройна фигура, ако не можем да живеем и ден без тестени изделия?
Според легендарната София Лорен, която на 86 години и все още е в брилянтна форма, това е напълно възможно, пише Факти.бг. Тя не крие, че дължи тайната на младостта си на тестените изделия и по-специално на пастата. Но уточнява, че към тях не трябва да се добавят висококалорични сосове.
Диетологът Линзи Кейн е на същото мнение. Тя разкри какво се случва с тялото ни, ако всеки ден консумираме тестени изделия.
Получаваме повече енергия
За маратонците натоварването с въглехидрати е метод за увеличаване на енергийните запаси на тялото преди състезание. В крайна сметка сложните въглехидрати са основният източник на енергия за организма ни. В тялото те се разграждат до глюкоза, излишъкът от която може да се съхранява като гликоген (обикновено в мускулите или черния дроб) за по-късна употреба.
Подобрява се настроението ни
Сложните въглехидрати всъщност могат да помогнат за стимулиране на производството на серотонин от мозъка, който е известен като хормон на щастието. Той също така играе важна роля в поддържането на здравето на костите и помага за заздравяването на рани.
Серотонинът оказва положителен ефект върху централната нервна система и аминокиселината триптофан. Така че любителите на пастата са по-малко склонни към безсъние и депресия.
Доставяме на тялото си витамини и минерали
Да, тестените изделия са не само източник на въглехидрати, но те ни набавят значителна част от жизненоважните микроелементи. Медта и желязото поддържат производството на червени кръвни клетки и транспорта на кислород. Селенът и манганът помагат на антиоксидантите да се борят със свободните радикали, които причиняват възпаление, преждевременно стареене и хронични заболявания. Фосфорът играе значителна роля в здравето на костите, а витамините от група В са свързани с енергийния метаболизъм. Всички тези ценни вещества можем да си набавим чрез консумацията на пълнозърнести тестени изделия.
Има риск от влошаване на храносмилането
Усещане за ситост, тежест в стомаха и други неприятни симптоми в стомашно-чревния тракт също могат да се появят при прекомерна консумация на тестени изделия. В резултат - подуване на корема. Освен това е възможен рязък скок в кръвната захар и вместо по-енергични да се чувствате отпаднали и сънливи. Следователно, обърнете внимание на размера на порцията. Той трябва да е с размера на юмрук.
Възможно ли е да се ядат тестени изделия по време на диета?
Тестените изделия от твърда пшеница съдържат доста голямо количество нишесте. В случая става въпрос за устойчив на храносмилателни сокове на стомашно-чревния тракт продукт. Това нишесте действа като пребиотик - помага за подхранването на полезните бактерии в червата. То също така увеличава производството на късоверижни мастни киселини като мастна киселина, понижава нивата на захар след хранителна хипергликемия, подобрява чувствителността към клетъчния инсулин, понижава холестерола в кръвта и ни кара да чувстваме ситост за по-дълго време.
Следователно продуктите, съдържащи нишесте, могат да се използват за отслабване.
Но в случая обърнете внимание на една особеност - устойчивото нишесте се образува във варени и след това охладени продукти. Тоест, много по-здравословно е да ядете охладени тестени изделия като част от салата, отколкото прясно сварени или изпечени и горещи тестени изделия.
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена