Какво се прави на Секновение?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
29 август се смята за “лош ден”
На 29 август всяка година се отбелязва един от най-значимите традиционни празници в българския календар - Секновение. Според народните вярвания, този ден символизира прехода между лятото и есента, когато "денят и нощта се стигат", ставайки равни по времетраене. Секновение е свързан не само с промяната в природата, но и с важни религиозни традиции и обичаи.
Митичният характер на празника
Според българските народни вярвания, на Секновение змиите и гущерите се скриват в своите леговища, а демоните на природата - самодивите, също се оттеглят. В този ден се смята, че е опасно да се започва каквато и да е нова работа, защото Секновение е "тежък празник", известен със своето лошо влияние. В някои региони на страната се палят огньове през нощта, за да се предпазят хората от злите сили. Въпреки че стопаните събират диви плодове като дренки и киселици за зимнина, работата в този ден е строго забранена.
Връзката с християнската традиция
Секновение е вторият летен празник, свързан със свети Йоан Кръстител. Докато на Еньовден се отбелязва неговото раждане, на Секновение се почита смъртта му. Според християнската традиция, на този ден се отбелязва обезглавяването на св. Йоан Кръстител, поради което празникът носи още названията "Обсечение" и "Св. Йоан с отсечена глава". Вярването за отрязаната му глава, хвърлена в копривата, е оставило своя отпечатък и върху народните традиции - забранено е да се ядат плодове и зеленчуци с червен цвят, като дини, ябълки и домати, както и да се пие червено вино.
Секновение като символ на цикличността
Празникът Секновение има дълбоко значение в българската народна култура, свързвайки езическите и християнските представи за цикличността на живота и природата. Той маркира края на лятото и началото на есента, когато водата и времето започват да застудяват. Затова се вярва, че на този ден никой не бива да се къпе в реките, за да не се "пресече".
В християнския контекст, Секновение е част от системата празници, посветени на св. Йоан Кръстител, която включва раждането му (Еньовден), кръщаването му (Ивановден) и смъртта му (Секновение). Тези три празника представят пълния цикъл на живота и служат като символ на вечния кръговрат.
Съчетание на празници
На 29 август в България се чества и християнският празник на Светите Седмочисленици - Климент, Наум, Сава, Горазд, Ангеларий, както и Светите братя Кирил и Методий. Този ден обединява в себе си както народни, така и религиозни традиции, създавайки уникално културно наследство, което продължава да се почита и до днес.