Какво може да се случи, ако рядко сменяме спирачната течност?

1
Грамотни ли са шофьорите у нас?
Грамотни ли са шофьорите у нас?

Ключът към дългия живот на всеки механизъм е неговата редовна и пълна поддръжка

Вече сме научени да сменяме маслото навреме и да не пестим от филтри, да извършваме поддръжка и не се колебаем периодично да се ходим до сервиза за диагностика. Проактивно винаги е по-евтино, отколкото постфактум. Всяка течност в колата обаче има свой собствен експлоатационен живот, където и да се налива. Но защо шофьорите винаги забравят за спирачната течност и как завършва това, ви разказваме сега, пише Факти.

Ключът към дългия живот на всеки механизъм е неговата редовна и пълна поддръжка. Една и съща кола може да издържи години, а може и месеци, разликата е само в собственика и неговия подход към експлоатация и обслужване. Осъзнавайки, че средностатистическият българин няма да види нови автомобили в близко обозримо бъдеще, всички собственици на автомобили са загрижени за „довеждането“ на колите си в прилично състояние.

Добър пример е спирачната течност. Изглежда, че в ръководството, което никой не чете до повредата, пише, че се изисква смяна на всеки 30 000 км или две години. Но това не се прави от болшинството шофьори у нас, а всъщност е много важно.

Междувременно си струва да припомним, че спирачната течност е хигроскопична, тоест абсорбира вода. С течение на времето в нея се събира толкова много Н2О, че в системата се появява най-обикновена пара, а поради прегряването, този „коктейл“ кипва. На първо място, такива процеси засягат спирачния педал: той става тежък, не е възможно да се натисне.

Изглежда това е достатъчна причина за незабавна смяна на спирачната течност. Достатъчно, но не последно. Влагата в системата причинява корозия. И къде мислите са появява тя първо? Точно така, в буталата на спирачния апарат. Един ден те просто се задръстват, превръщайки целия механизъм в "недвижим имот".

В този момент собственикът на колата разбира, че има проблем със спирачките, ругае реагентите, по навик купува спирачни апарати и отива в сервиза. Вече там, на подемника, се оказва, че всичко е наред с водачите на спирачките. Но буталото и цилиндърът са покрити с ръжда и се нуждаят от ремонтен комплект.

Всичко това можеше лесно да бъде избегнато, ако собственикът на колата беше сменил спирачната течност навреме или по-добре по-рано. Превантивно, така да се каже. В края на краищата т.нар. превантивни ремонти винаги струват няколко пъти по-евтино, отколкото при настъпване на събитие - пълна повреда на една или друга единица.

Но такава финансова и автомобилна грамотност все не е присъща на родния автомобилист, но и това не е най-важното. Основното е, че спирачката може да откаже в най-неподходящия момент, който да завърши с инцидент с фатален край. И това само защото не сте сменили спирачната течност навреме - според препоръките на производителя.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари