Какво да сложим на трапезата за Бъдни вечер
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
На Бъдни вечер трапезата трябва да бъде пищна и празнична. Едновременно със своята пищност, обаче, на Бъдни вечер можем да сложим на масата само постни ястия
Броят на гозбите трябва да бъде седем, девет или единадесет. В наши дни едва ли са много домакинствата, където всички традиции се изпълняват стриктно, пише Gotvach.bg. В тази връзка някои от традициите може и да не спазим изцяло, но постната трапеза не е неизпълнимо условие.
Какво да сложим на масата?
Желателно е трапезата да бъде богата – с идеята предстоящата година също да е плодородна и богата. На масата се слагат храни, които набъбват, за да се увеличава и набъбва и късметът на тези, които ще седнат около трапезата. Такива храни са боб, царевица, жито и т.н.
Можете да си приготвите салата от боб или да пълните чушки с него, много домакини приготвят боб чорба. Много често срещани на трапезата за Бъдни вечер са и постните лозови сармички. Ако сте любител на киселото зеле, пригответе си сарми с него.
Тиквеникът също присъства на трапезата, както и ошавът. Ако не обичате тиквеник, направете си печена тиква с мед и орехи, а с корите за баница пригответе зелник или направете баница за Коледа.
Традицията може да съчетаете с вкусовете на вашето семейство – напълнете чушките с ориз, ако не предпочитате боб. Сармите пък можете да направите с булгур, кафяв ориз, за да няма две гозби с ориз на масата. Ако семейството ви обича експериментите, напълнете си листата за сарми с булгур и сушени сливи, които предварително сте накиснали във вода.
Друг вариант за зелевите сарми е да направите плънка от лук (може и праз), домати и зелева чорба вместо вода. Сварявате и добавяте подправки по избор, след което завивате зелевите листа, като си отбирате само онази част, в която няма жили.
Питката, която по възможност трябва да замеси домакинята, също трябва да бъде постна. По традиция питката се разчупва от най-възрастния мъж. Първото парче се отчупва и се поставя пред иконата на Богородица, второто е за къщата, а след това се раздават на обитателите на дома.
На масата не пропускайте да сложите чесън, орехи, лук, мед. Да не пропуснем каната с червено вино, а ако не сте привърженик на алкохола, можете да пиете сироп от сварения ошав. Сложете сухи сливи и ябълки във вода и добавете на литър течност 6 с.л. захар. Варите сместа 40 минути и накрая добавяте индрише.
В крайна смета какво точно ще сложим на трапезата, не е особено важно. По-съществената част от празника е това, че сме се събрали цялото семейство. Независимо че трапезата не изглежда идеално или така, както на вас би ви се искало – огледайте се, любимите ви хора са до вас, а именно в това е смисълът на празника.
“Възраждане”: Защитаваме интереса на таксиметровите шофьори
Нова локация на контейнери за смет в квартал "Дружба"
Затвориха за движение булевард "Родина“
Бурен вятър със 72 км/ч връхлетя Русенско
Володимир Зеленски: Путин използва Украйна като полигон