Какво да не правим на празен стомах
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Някои действия, извършвани на празен стомах, могат да причинят сериозна вреда на тялото ни
Мнозина от нас обаче дори и не подозират за това и после си патят, отбелязва Здравето
Често пък улисани в ежедневието забравяме, че не сме хапнали нищо, и също грешим.
Какво абсолютно не може да се направи преди ядене?
Дъвка
Лекарите не препоръчват да се дъвче дъвка на празен стомах. Научно доказано е, че тя провокира излишната секреция на стомашна киселина.
„Когато започнете да дъвчете дъвка, киселината се отделя в стомаха, но този път храна не се усвоява. Така се натрупва киселина в стомаха, която просто бълбука.
"Това означава, че колкото повече киселина е в стомаха ви, толкова повече вероятно е да се развие стомашна язва.", обяснява д-р Мухамад Мулонго, областен здравен служител в окръг Буламбули в Източна Уганда.
Кафе и цитрусов сок
Кафето на празен стомах също оказва негативно влияние върху човешкото здраве. Учени от Кеймбридж проведоха проучване и установиха, че напитка, изпита на празен стомах, може да повиши нивата на кръвната захар, което води до диабет и сърдечно-съдови заболявания.
Освен това кафето на празен стомах причинява киселинен рефлукс. Това се посочва в изследване на Американското дружество по гастроинтестинална ендоскопия. Кафето (със или без кофеин) отпуска долния езофагеален сфинктер и стомашната киселина се просмуква в хранопровода. Сред най-честите симптоми на киселинен рефлукс са киселините.
За някои хора кофеинът, особено на празен стомах, повишава тревожността и нервността.
Цитрусовият сок също дразни стените на стомаха поради киселината и грубите фибри, които съдържа. По-добре е напитката да се разрежда с вода 1:1.
Сън
Въпреки съветите да не се храните през нощта, не трябва да си лягате и гладни. Според лекарите от Мауо Clinic гладът и ниските нива на глюкоза ни пречат да заспим.
Последиците включват ранно събуждане и лошо качество на съня. Лекарите препоръчват млечни продукти, богати на калций и магнезий.