Какви енергийни помощи отпускат другите европейски държави?
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 1
Освен краткосрочните мерки, в Германия ще има и пакет от помощи в дългосрочен план
В Берлин градските власти се ангажираха да намалят собственото си потребление на енергия с 10%
След последните събития, свързани с войната в Украйна, отражението върху енергийната криза, обхванала Европа, е неясно. Мерките за справяне с растящата инфлация в европейските страни са различни, съобщава bTV.
Германия предлага пакет от мерки заради растящата инфлация. Те не са само краткосрочни, но и насочени в бъдещето. Политиците са искрени и казват, че кризата няма да отмине скоро.
В Берлин градските власти се ангажираха да намалят собственото си потребление на енергия с 10%, а градът вече спря да осветява паметниците си през нощта, потапяйки забележителности като Бранденбургската врата и Колоната на победата в непривичен мрак.
Италия и Гърция също имат ограничение от 27% върху климатиците в обществените сгради, а през юли Париж въведе глоби за бизнеси, които оставят прозорци и врати отворени при включен климатик.
Освен осезаемите краткосрочни мерки в Германия, ще има и пакет от помощи в дългосрочен план.
200 евро еднократна помощ ще има за студентите и 300 евро за пенсионерите.
Втората част от този пакет са заложени мерки с по-дългосрочен ефект, като те трябва да бъдат така разпределени във времето и да облекчат не просто еднократно, ами наистина осезаемо да доведат до някакво усещане за сигурност.
Ще има и увеличение на детските надбавки с 18 евро на месец. Парична помощ за социално слабите и пенсионерите и по-високи помощи за най-нуждаещите се.
В Чехия пък правителството обяви, че за домакинствата цената на тока ще бъде фиксирана и промените там ще влязат в сила от ноември. В обществения сектор като болници и училища например цените ще бъдат същите като при частните потребители.
В Дания пък правителството предложи временен таван за разходите на газ, електричество и централно отопление. Като се предвижда и да има временно забавяне за заплащането на хората, на които е трудно в момента да платят сметките си.
Ирландия също интересен случай - там по-голямата част от бюджетния излишък ще бъде насочен към еднократни помощи за потребителите и бизнеса.
Докладвай този коментар за нередност
×Гошо куче лошо: Това е абсурдно. При тенденциозен проблем, да се гласуват временни помощи. А след това? Така ли се бори проблема, като просто се вадят някакви прясно напечатани пари и ги пръскаме? Докато има подобни методи за решаване на проблема инфлацията ще продължава да расте. Дори аз го разбирам с моя 8-ми клас.