Как ще изглеждат градовете след 100 години
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
След 100 години най-големите и популярни градове в света може да изглеждат като екологична и зелена утопия, смята учен.
Професор Алан Маршал преподава в Mahidol university в Тайланд и е създал проекта Ecotopia 2121, който представя неговата екологична визия за големите градове по света след един век, ако те решат да се превърнат в зелени убежища в битката със замърсяването на околната среда .
Проектът започва като уъркшоп за студентите с цел създаването на визия за по-добро бъдеще на големите урбанистични центрове.
“Във финалния проект сме включили 100 градове, които представяме не както бихме искали да изглеждат, а като едно предсказание за това как наистина биха могли да изглеждат реално в среда на климатични промени и пост-петролен свят", казва Маршал пред "Индипендънт". Някои от тях изглеждат много зелени, еко-ориентирани, места, където всеки би живял с удоволствие. Но други се превръщат в кошмарни места, с неприятни условия за живот.
Проектът е представил всеки град, проучвайки неговата история, култура и облик, след което е създадена уникалната му визия на бъдещето.
Лондон
Кулата Tower е деконструирана и после изградена наново, за да стане център на едно еко селище за пенсионери и деца.
Токио
Близка атомна централа експлодира, предизвиквайки евакуацията на 30 млн. души. Само група хора, наречени "ядрени семейства", остава да живее тук в "лунни къщи", пригодени за условията.
Дубай
Най-модерният град и сега се слави със строежа на странни изкуствени острови само на няколко мили навътре в морето. Това ще се запази и след век, когато в града ще бъдат построени 5 подобни на кули острова, наречени Олимпийски селища, които ще подслонят спортистите за Зимните олимпийски игри. Ще си кажете: "Но тук не вали сняг"!. Няма проблем. Дубай и сега е подслонил най-голямата закрита ски-писта в света.
Мексико Сити
Изчезналото езеро Текскоко ще се появи отново до 2121 г., като ще пречиства питейните води за града и ще поема допълнителния приток на вода при буря и проливни дъждове.
Уелингтън
След множество катаклизми - земетресение и значително покачване на морското равнище, столицата на Нова Зеландия ще възкръсне като аграрен център.
Макау
Казината ще издигнат огромна електрифицирана бариера срещу настъпващите океански води и срещу нарастващите опасни популации комари.
Рио де Жанейро
Част от предградията на бразилския град ще изчезнат под водата, но ще бъдат превърнати в комунални водни кули.
Рим
Следвайки заветите на Свети Франциск и папа Франциск, Вечният град ще се превърне в бастион на екологичния начин на живот.
Будапеща
Унгарската столица става авангард на екологията, след като Зелените превземат парламента.
Малага
Испанският град става център на движението Бавен живот, там се въвежда 3-дневна работна седмица и транспортът се обслужва само от екологични кораби.
Анталия
Турският град става соларна столица на Средиземноморието, блестейки от покрилите го златисто-оранжеви клетки.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...