Как съдът използва пандемията, за да налага цензура
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Разследване на Валя Ахчиева
Пандемията се използва от съда, за да ограничи достъпа до съдебните заседания, които иначе са публични по закон. Административният съд в София обаче не допуска журналисти в съдебната зала, дори и след като са подали предварителна заявка, каквато се изисква според заповедта, свързана с ограничаването на разпространението на COVID-19.
Така на практика при закрити врати протече заседанието по делото на Катя Амие срещу отказа на гранична полиция да я допусне в страната.
EURACTIV България вече разказа абсурдната история от първите дни на годината.
Тогава с полет от Нидерландия в София пристигнаха майка и нейното 12-месечно бебе. Катя Амие е със статут на бежанец още от 2001 година, когато пристига като 10-годишно дете заедно с родителите в България. Нейната дъщеря Руейда е родена в София и има българско гражданство по рождение. Но вместо майката и бебето да си отидат в техния дом в София, те бяха изолирани на Летище София в една стая с решетки.
Гранична полиция отне българските им документи. Така майката и бебето останаха заключени на летището. Те се свързаха с мен със сигнал за беда. Разследването “Бебе в килия” отприщи огромна вълна от човешка солидарност. След 6-дневен престой на летището майката и бебето бяха върнати обратно с полет до Нидерландия, откъдето бяха пристигнали на втори януари.
Властите на Нидерландия ги допуснаха на тяхна територия, макар и без никакви документи, тъй като те им бяха иззети от българските гранични власти.
В момента майката Катя Амие и бебето Руейда живеят вече два месеца в една европейска държава, използвайки адресната регистрация на техните роднини. Майката и бебето са в поставени от българските власти в ситуация на хуманитарна криза по време на пандемията. Те са без документи и нямат достъп до здравни и социални грижи. Те нямат и право на ефективна защита пред българските власти, тъй като не са допуснати до територията на България.
Главна дирекция “Гранична полиция” към МВР ми отказа достъп до стаята с решетките, в която бяха заключени майката и бебето с аргумент, че това не било зона за обществен достъп. Държавната агенция за бежанците към Министерския съвет, която всъщност е причинила отнемането на статута на бежанец на майката и българското гражданство на бебето, категорично ми отказаха всякаква информация, защото това били лични данни.
Министерството на правосъдието също ми отказа информация със същия аргумент. Кметът на Район „Красно село” – Росина Станиславова също заключи информацията по казуса „Бебе в беда”. Точно тяхната администрация е заличила българското гражданство по рождение и ЕГН на бебето Руейда.
Тези дни отказ за достъп до информация направи и съдия Красимира Проданова от Административен съд София-град, макар че имаше открито съдебно заседание срещу незаконното недопускане в страната на младата майка.
Съгласно заповед на Председателя на съда – Радостин Радков, достъпът на журналисти до съдебните зали става с предварителна заявка до председателя на съдийския състав. И след като направих това, една седмица по-късно, само часове преди откритото заседание, аз бях информирана по телефона от служител на деловодството в съда, че съдия Красимира Проданова не допуска присъствието ми в откритото заседание.
На това заседание трябваше да се разгледа жалбата на майката Катя Амие, че тя не е допусната до територията на България, след изземване на документите и от българските гранични власти. Не бях допусната като журналист в открито съдебно заседание, за да отразя развитието по казуса с младата майка, с абсурдния аргумент, че заради COVID пандемията, според заповед на председателя на съда, не се били допускали журналисти в съдебните зали, както и в самата сграда.
Такава забрана в заповедта на председателя на съда обаче не съществува. Заповедта предвижда само предварителна заявка от журналисти до съдебния състав. И точно това направих седмица преди откритото заседание.
Съдебната охрана на Административен съд София-град не ме допусна дори в съдебната сграда. Бях спряна с екипа си още на тротоара. Въпреки акредитацията ми на разследващ журналист в EURACTIV. Eкипът ни дори не беше допуснат във фоайето на сградата на съда, koйтo трябва да бди над законността на актовете на администрацията и в защита на правата на гражданите.
Съдът се скри зад завесата на пандемията, недопускайки един журналист в открито съдебно заседание. Така Административен съд София-град се присъедини към институциите, които крият истината по случая “Бебе в беда” и съсипват човешки съдби. Съдът се заключи за журналисти по този казус, за да не научи обществото истината.
Аз обжалвам пред Върховния административен съд заключения за журналисти Административен съд София-град. Искам да се дръпне завесата. И да излезе истината.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?