Как село Ряхово стана втори дом за едно украинско семейство
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 3
Тетяна и семейството ѝ живеят под наем в русенското село и са благодарни за предоставената възможност
Така наречената специална военна операция бе обявена около 05:00 часа сутринта на 24 февруари миналата година. Досега около 8000 цивилни са загинали в резултат на ракетни удари. Войната предизвика и бежанска криза в Европа, която е най-голямата от втората световна война насам. Заради разрушенията, непосредствената опасност за живота им и невъзможността да осигурят нормални условия за семействата си, милиони украинци потърсиха спасение в други държави.
От началото на войната, около 8 милиона бежанци са напуснали Украйна, а над 5 млн. са вътрешно-разселени. Близо 18 милион души в страната се нуждаят спешно от подкрепа. За една година над 1 милион украински граждани са влезли в България, от които 152 000 са се регистрирали с временна защита. В момента около 50 000 от тях се намират на територията на България.
Шанс за живот. Така една украинка в Русе гледа на предоставената ѝ възможност преди една година да избяга от войната, разказва КИС 13. Когато започнала, дъщерята на Тетяна Швидка, която учи в чужбина, била в Одеса. Затова колкото и да било трудно за тях да напуснат дома си, тя и съпругът ѝ изобщо не се двоумили и решили да потърсят убежище в съседна държава. Отначало, това била Румъния, а след това България станала като втора родина за Тетяна и семейството ѝ.
"Ние взехме дъщеря си, седнахме в колата, с куфарче с документи и тръгнахме. Никой не е мислил че така ще се случи, но трябваше да вземем това решение, за да спасим дъщеря си. Така се оказахме в Румъния и когато трябваше да се връщаме в Украйна, се отказахме, тъй като близо до Одеса имаше руски кораби, очакваше се десант, летяха ракети, и разбрахме, че няма да се приберем вкъщи. Така решихме да дойдем в България", разказва Тетяна.
Докато работел в САЩ, съпругът на Тетяна се запознал с българин от Русе, който две седмици преди началото на войната им казал, че могат да разчитат на неговата помощ за квартира, ако има военни действия.
"И когато всичко това започна, и ние стоим в Кишинев и се чудим какво да правим, съпругът ми предложи да позвъним на Виктор и да отидем при него. Като му се обадихме беше 12 през нощта и го питахме дали поканата остава и той потвърди. Така цяла нощ пътувахме и пристигнахме в Русе, като мислехме, че ще останем тук само за седмица, защото всичко ще приключи и ще се върнем у дома", споделя още тя
Тетяна и мъжът ѝ взели със себе си и двете си кучета, поради което много се притеснявали дали ще успеят да си намерят квартира, но всичко се уредило.
Родителите на съпруга ѝ също дошли в Русе, но останали само за три месеца и се върнали в Украйна.
"Имаме много добра хазяйка, която също има кучета. Живеем там вече цяла година. В началото два месеца дори не плащахме за квартирата, но след това сами предложихме, тъй като работим онлайн и имаме възможност да плащаме наем. А в свободното си време обичаме да обикаляме из България", споделя Тетяна.
Откакто е в Русе, Тетяна се чувства като у дома си, и не вижда разлика в отношението към себе си в България и Украйна.
"Във възторг съм от хората тук, много са сърдечни, искрени и винаги са се отзовавали когато съм ги молила за помощ. Единствено не говоря много добре български, но заедно с руски и английски се оправям в общуването си с хората."
Именно благодарение на своите български приятели, Тетяна успява да осигури дом в село Ряхово и за семейството на брат си, който е от Херсонска област.
"Пристигайки в България, веднага им намериха квартира, оказаха им подкрепа за детето им, което е с увреждания, получиха защита, а той започна работа като шофьор на камион. Не си представят как са щели да продължат живота си ако бяха останали в Украйна – без работа, лекарства и медициснка помощ. Щастливи сме, че успяхме да дойдем тук тъй като за семействата ни – моето и на брат ми – това е голям изход. Когато има война, губиш всичко – свобода, финансова стабилност, бъдеще и разбираш, че можеш да разчиташ единствено на себе си", разказва още тя.
Тетяна и семейството ѝ смятат да се върнат в родината си след края на войната. Убедена е че бъдещето на Украйна е в Европейския съюз и НАТО.
Докладвай този коментар за нередност
×Х м Ш. Т: "русенец" не се обижай, но ти си обикновен шаран. Недолюбен. Вагинар майка. Ти. Бързо ще мечтаеш да се пробереш отново там.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Те боклуците и престъпниците се бият за Блатная и са в редиците на Вагнер. Аме нещо дават голяма фира. Затова и Путлер е заповядал повече да не им се дава оръжие и ворожение на помиярите от Вагнер. А ина до предходния 0 не се бой, стотици хиляди доблестни украинци се бият за своята родина, както и всички нас да ни спасят от петлуристката чума.
Докладвай този коментар за нередност
×Наистина: Ами ти си тук брат ти тук Абе кой се бие в Украйна .А сетих се Байдън с всички събрани от Америка буклуци за пари и куп осъдини буклуци от различни други нации е затова са помощите заплати на оцелели наркомани . По данни то вече в Украйна няма жители поне така се пише хиляди тук хилиди другаде Как ли ще се казва Украйна ако Америка влезе там .То това е целта де дасе настанят там .