Как Китай ще потопи европейската индустрия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 5
В Германия автомобилната индустрия гледаше със свито сърце преди дни как 200-метровият кораб на BYD достави 3000 електромобила
Докато европейските политици и някои от бизнес лидерите на Стария континент говорят за намаляване на зависимостта от Китай, около нас все повече неща - от смартфона до стоманата, която е вложена в домовете ни, идват именно от комунистическата страна.
В Германия автомобилната индустрия гледаше със свито сърце преди дни как 200-метровият кораб на BYD достави 3000 електромобила на компанията, които са сходни като характеристики с местните модели, но са по-евтини. Удар в сърцето - а тепърва големият китайски автомобилен внос започва.
През следващите години Германия и другите европейски страни ще бъдат залети от индустриална продукция от КНР и ключова причина за това е, че Пекин се бори със собствените си проблеми - твърде голям производствен капацитет и твърде слабо търсене на местния пазар, пише "Велт" в свой материал, предаде Money.
Действително, двуцифреният растеж на годишна база от преди години вече е минало за Китай. Заради проблемния имотен пазар и не твърде гладкото излизане от режима на противоепидемични мерки, Китай вече се задоволява с 5% ръст на БВП - но, за да го постигне, компартията гледа към износа.
За първите два месеца на 2024 г. той е скочил със 7% и вече е на стойност 528 млрд. долара. Заради слабия юан, стоките като количество са значително повече. Добър пример как се случва всичко това са именно електрическите коли. Китай може да прави по 50 млн. от тях годишно, но търсенето в страната е за едва 23 млн.
Докато китайските компании нахлуват в Европа, някои от местните играчи все още разчитат на евтиното производство в КНР или даже местят развойната си дейност там - за да са по-конкурентни на големия местен пазар. Именно тези компании са и най-гласовитите противници на въвеждането на по-високи мита за китайска продукция - страхуват се от реципрочни мерки.
Въпреки това, Брюксел вече разследва как китайските електромобили идват на толкова достъпни цени в Европа, а очакването на някои експерти е и че Пекин в един момент ще се наложи да се откаже от офанзивата - експортът при изключително изтънен марж ще остави твърде малко средства за развойна дейност, а може да пострадат и данъчните приходи.
Докато стане това, обаче, още много кораби с китайска продукция ще държат европейската индустрия в условията на все по-тежък натиск.
Докладвай този коментар за нередност
×азе: Балканец, голям го вадиш, но като искаш въглищна енергия, ходи поживей в Мариците - Гълъбово, Раднево. На 25 ще ти окапе всичко, на 45, ако доживееш, ще изглеждаш като на 90. Дее и малоумника дето си.
Докладвай този коментар за нередност
×..: Какво сте се панирали бе? Колко от вас ще си купят китайска кола , а? Сигурно германците ще са едни от първите, които ще се редят на опашка за китайски каруци. В статията много добре си пише , че "Пекин се бори със собствените си проблеми - твърде голям производствен капацитет и твърде слабо търсене на местния пазар". Те самите не искат да си карат техните боклуци, че тръгнали с тях да превземат автомобилния пазар... Да, някой ден и това може да стане, но не и сега, не и с това...
Докладвай този коментар за нередност
×ЙКЙКА: В заглавието се има впредвид как америка унищожи Европа като своя притурка и как унищожи газовите доставки за Европа, притиквайки газови доставки от америка. И после америка затвори кранчето за Европа и остави същата Европа без газ. америка унищпжава до всичко, до което се докосне.
Докладвай този коментар за нередност
×Балканец: По-скоро да питат кухите IT специалисти за които всичко Вашингтонско е номер 1 а китайско и руско не! Смешници!
Докладвай този коментар за нередност
×Балканеца: Брюксел не знаел, как китайските коли били толкова евтини. Ми да питат Вашингтон, може пък те да им отговорят, след като се посмеят на въпроса. От две години нормално мислещи експерти повтарят, че Европа се самоубива икономически. Докато ние налагаме санкции и се отказваме от евтините руски суровини (газ и петрол, но и много метали), китайцит строят тръбопровод към Русия и купуват всичко, което преди това са купували европейците. Докато Европа налива пари за войната в Украйна, китайците наливат в Африка за концесии и добива на почти всичко ценно като ресурси там вече е в техни ръце. Отделно, че зелената далавера там изобщо не стои на дневен ред, тецовете си работят, дори нови въглищни мини се разкопават и енергията първо я има в изобилие, и второ - евтина е. И как точно Европа с много по- скъпите суровини и с пъти по- скъпата енергия, може да се конкурира с китайците? Чакаме Брюксел да каже.