Как Италия залови и изпусна един от най-влиятелните руснаци, издирвани от САЩ?

1
Той е не просто един от най-успешните бизнесмени, но се оказва и руснакът с най-дебели политически връзки
Той е не просто един от най-успешните бизнесмени, но се оказва и руснакът с най-дебели политически връзки Видео: CRUX

Той е не просто един от най-успешните бизнесмени, но се оказва и руснакът с най-дебели политически връзки

На 17 октомври миналата година руснак е арестуван на летище в Италия. Неговото име е Артьом Ус и той не просто е един от най-успешните бизнесмени, но се оказва и руснакът с най-дебели политически връзки, който Западът задържа от началото на войната в Украйна, пише Mediapool.bg. Ус бе издирван от САЩ за потенциална контрабанда на военни технологии за Русия. Всеизвестен факт е, че неговият баща има близки връзки с руския президент Владимир Путин. А важен детайл е, че САЩ издирваха Артьом Ус не само за предполагаемите му престъпления, но и поради друга важна причина - той можеше да бъде разменен за американец, задържан в Русия.

Тази възможност вече е мираж. През март Артьом Ус напусна Италия в бягство, което включва сръбски гангстери, размяна на автомобили през границите и триумфално завръщане в Москва. Историята разказа в своя подкаст "Джърнал" (The Journal), американският вестник "Уолстрийт Джърнал" в коопродукция с "Гимлет".

Кой е и колко богат е?

Артьом Ус е на 41 години, а неговият баща Александър Ус беше губернатор на огромния и богат на петрол Красноярски район в Сибир. Реално бизнес интересите на семейството са пръснати из целия свят. То притежава недвижими имоти в Лондон. Артьом Ус е и съсобственик на хотел в Сардиния. Семейството има търговска компания в ОАЕ и друга компания в Малайзия. Баща му Александър Ус е член на директорския борд на държавния петролен гигант "Роснефт" . Така че става въпрос за много богати хора, с много политически връзки.

Работата на Артьом Ус, свързана с внос и износ през 2022 г. привлича вниманието на властите в САЩ. Вследствие Министерство на правосъдието започва разследване срещу Ус и неговите бизнес партньори. САЩ твърдят, че Артьом Ус и партньорите му са използвали базирана в Германия търговска компания Nord-Deutsche Industrieanlagenbau GmbH за потенциална контрабанда на петрол и чувствителни американски технологии към Русия.

Споменатата технология включва полупроводници и микропроцесори, които след това са използвани от руски военни компании за изтребители и ракетни системи. Именно заради това САЩ идентифицират Артъм Ус като важна цел и казват на своите съюзници да го арестуват.

От летището до гривната на глезена

И на 17 октомври, когато Артьом Ус се появява на миланското летище Малпенса, той е арестуван от полицията и пратен в затвор близо до Милано.

Няколко дни по-късно американският прокурор за Източния окръг на Ню Йорк обяви, че повдигат обвинение срещу Артьом Ус заедно с още четирима руснаци и двама венецуелци. Те бяха описани като "криминални помощници на олигарси, организиращи сложна схема за незаконно придобиване на американска военна технология и петрол от Венецуела, (чийто износ бе ограничен от санкции на САЩ - б.а.)". И те бяха обвинени в различни точки, включително контрабанда и пране на пари.

За САЩ Артьом Ус беше перфектен пример за човек, който успешно избягваше санкциите на САЩ. Така че това бе едновременно послание към другите, които се опитваха да избегнат санкциите, но и бариера към бъдещите опити чувствителна технология да продължи да достига до Русия.

Едновременно с това в момент, когато има неправомерно задържани американци в Русия, арестът и осъждането на руснаци в западна държава може потенциално да послужи за друга цел - евентуална размяна на затворници. Например, през декември САЩ осигуриха освобождаването на баскетболистката Бритни Гринър от Русия, след като я размениха с търговец на оръжие, задържан в САЩ.

Когато Артьом Ус и неговият бизнес партньор бяха арестувани, Министерството на правосъдието на САЩ публикува изявление, в което благодари на своите партньори за задържането на тези двама руснаци, но също така прикани Италия да го остави зад решетките.

САЩ искаха Артьом Ус да бъде държан в Италия, докато успеят да осигурят екстрадирането му в Щатите.

Какво би означавало за него, ако действително беше екстрадиран?

Залозите бяха огромни. Ако Ус беше екстрадиран в САЩ и осъден, го грозяха до 30 години затвор. Той има жена и шестгодишен син, семейството му е в Русия, така че стимулите да избяга бяха изключително големи.

В действителност след арестуването му през октомври, той бе отведен в затвор извън Милано, където чакаше екстрадиция в САЩ. След това неговият адвокат казва, че клиентът му трябва да бъде преместен под домашен арест. И състав от трима съдии в Милано одобрява това искане.

Уолстрийт Джърнал пояснява, че в Италия домашният арест се оказва доста честа практика, дори за политически важни арестанти. Причината - Италия има претоварена съдебна система, която силно разчита на домашния арест и това важи най-вече за финансовите престъпления. Вкарването на някого зад решетките, особено ако е преди процес, е изключително рядко, особено за хора, които имат дом, в който да останат. И както се случва в живота, оказва се, че Артьом Ус наскоро е закупил апартамент в Милано, така че можеше да посочи факта, че притежава апартамент в града. Оказа се, че и съпругата му беше с него в Италия, което послужи като доказателство, че ще остане и няма да избяга.

Как реагира САЩ?

САЩ бяха наистина озадачени и доста вбесени от решението, разказва "Уолстрийт Джърнал". Изданието разполага с писмо, което аташето на Департамента по правосъдието в Рим изпрати до колегите си в Италия, което по същество иска от италианските власти да направят всичко възможно, за да върнат Ус обратно зад решетките. В писмото се напомня фактът, че през последните три години шестима други човека, които чакаха да бъдат екстрадирани до САЩ, избягаха преди това да се случи.

Италианското министерство на правосъдието каза, че не могат да направят много и че това решение е на съдиите в Милано. Но италианските официални лица се опитаха да уверят САЩ, че Артьом Ус няма да избяга.

Арест в луксозен дом с телефон и посетители

В началото на декември Ус започва домашния си арест в апартамент в луксозен затворен комплекс в Милано. По време на домашния си арест Ус е с електрическа гривна на глезена. Позволено му е да ползва мобилен телефон, има достъп до интернет и посетители. Няколко пъти на ден той е проверяван от военна полиция (карабинери). През останалото време властите са били сигурни, че е в къщата благодарение на гривната. Но именно гривната на глезена помага на Ус да се измъкне.

Оказва се, че неговата гривна работи само с Wi-Fi мрежата на апартамента, което директно означава, че той няма как да бъде проследяван, ако го напусне.

Голямото раздвижване настъпва на 21 март. Тогава миланският съд одобрява екстрадицията на Артьом УС към САЩ. На следващата сутрин карабинерите го проверяват и всичко изглежда наред.

В 13.52 часа обаче властите получиха сигнал от гривната му на глезена. Артьом Ус е напуснал апартамента си. Когато полицията стига до там, вече е твърде късно. След като Ус напусне жилището, той не можеше да бъде проследен.

По информация на "Уолстрийт Джърнал" Ус е избягал с автомобил с помощта на криминално проявени лица, основно сърби. Той е изведен с ферибот и е сменил поне една кола по време на бягството си. Карал е коли от Милано през границата до Словения и след това към Сърбия. Там се смята, че е взел самолет обратно за Русия.

"Аз съм в Русия"

В началото на април тази година Артьом Ус се появява в Русия. Всъщност, на 4 април той дава интервю за руска държавна новинарска агенция, в което по същество казва - "Аз съм в Русия". Той не споделя информация за бягството си, а единствено посочва, че има силни и влиятелни хора на своя страна. И тогава атакува италианския съд: “До последно се надявах, че италианците няма да приемат искането за екстрадиция на САЩ, но те го направиха”.

Отхвърля всички обвинения с мотив, че били политически заигравки и казва: "Италия е готова да се огъне под натиска на американските власти".

Баща му е развълнуван от завръщането на сина си в Русия и решава да пусне видеосъобщение, в което изрично благодари на Владимир Путин: "Той не е просто държавен глава, но е човек с голямо и открито сърце".

Същевременно Александър УС обяви, че подава оставка, след като синът му избяга от италианските власти. Путин подписа указ, с който прие оставката, но не коментира случая.

По-късно, през април Александър Ус написа в "Телеграм", че е говорил наскоро с Путин и е получил предложение да работи в руските федерални структури, в сферата на социално-икономическото развитие.

В Италия се води разследване на бягството на сина му Артьом Ус. А министърът на правосъдието започна дисциплинарно производство срещу тримата съдии от Милано, които дадоха домашен арест на Артьом Ус. В отговор Съюзът на италианските съдии заплаши със стачка.

Посолството на САЩ в Рим изрази разочарование, че Артьом Ус е успял да избяга и от неспособността на италианските власти да обяснят какво се е объркало.

Пропуснати възможности

Броени дни след бягството на Артъм Ус от Италия, в Русия е арестуван американец. Става въпрос за репортера на Wall Street Journal Евън Гершкович, който бе задържан по обвинения в шпионаж. Нещо, което той, The Journal и правителството на САЩ категорично отричат. Смята се, че размяната на затворници е най-вероятният му път към свободата, който в момента изглежда неясен.

Заглавието, подзаглавията и превода са на Mediapool. В статията е използвана информация и от агенция "Ройтерс".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    2
    Чарлз Дарвин
    И после нашата съдебна система била зле! Да пратим другарите депутати в Италия и на тях да им направят една съдебна реформа, Гешев да им обучи прокурорите и всичко е точно!
  • 10
    1
    Стефан
    От материала става ясно,че износа от САЩ е потенциален- т.е недоказан и,че основната цел за задържането му е да бъде разменен.- т.е не е извършил нищо престъпно. Впрочем за американското правосъдие напълно е приложима мисълта на Сталин,че само да има човек и член за наказание от закон ще му се намери. Това преди месец заяви и отговорен политик в САЩ по отношение на Тръмп.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Една жена слуша внимателно мъжа си единствено, когато той говори по телефона.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари