Как идва незаконният боклук на Италия в България?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Какво се случва с италианския боклук, заради който прокуратурата обяви, че разследва и заместник-министър в ековедомството?
Проверки имаше и на пристанище Варна, откъдето се предполага, че влиза боклукът. Кореспондентът на NOVA Антоанета Николова се свърза с Микеле Буономоq представител на неправителствената организация „Лега Амбиенте". Тя първа подава сигнал срещу италианската мафия за търговията с боклук и следи отблизо всичко по темата.
Първите сигнали за екопрестъпления в Италия се появяват в зората на 90-те години. В зоната между градовете Неапол и Казерта екозащитниците засичат хиляди нелегални сметища за токсични материали и горене на пластмасови отпадъци. Затова и тази зона се нарича „Огнената земя”.
Екозащитниците от „Лега Амбиенте”, които са най активната организация за опазване на околната среда в Италия, засичат близо 5 000 сметища и отчитат, че земя на площ от 1763 кв. километра е натровена. Неаполитанската област Кампаня е една от най-плодородните зони в Южна Италия. Обществото буквално експлодира, след като научава. Прокуратурата започва серия от разследвания и установява връзката между бизнесмени от Северна Италия с местната мафия „Камора”, които с помощта на някои местни политици са организирали канал за разтоварване и горене на отпадъците край Неапол. Италианските власти създават специално звено за разследване на екомафията и поставят екопрестъпленията под ударите на наказателното право за сериозни престъпления.
През 2007 година ЕК осъди Италия, че е допуснала 4 860 нелегални сметища на своя територия.
Зоната край Неапол влиза под контрола на военните за 4 месеца. Сметища са затворени, Неапол се изчиства от боклука, а Италия регламентира износа на отпадъци.
Оттогава са засечени и пратки с боклук за България. Неаполитански боклук бе засечен на пристанището във Варна, а вчера пак там е открит боклук от Салерно.
„Още преди 20 години богатият индустриален Север имаше нужда да се отърве от отпадъците си. Трафикът хваща посока, където намира канал, а за мафията това е средство за печалба, което не може да пропусне”, каза той.
„Тук при нас се оформи един „триъгълник на смъртта” с токсични вещества. България се появи по-късно на престъпната карта. Легалните канали са към Африка, Азия, а в Европа – Австрия, Португалия и Швеция. Нелегален трафик сме засекли и към Индия и Китай”, коментира още Буономо.
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?