Как и защо се провали заседанието на парламента
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Народното събрание ще заседава извънредно в четвъртък, като в дневния му ред ще влязат само второто четене на Изборния кодекс и останалите неприети от миналата седмица разпоредби в правилника за дейността на парламента, пише Полина Паунова за Свободна Европа
До това решение се стигна след като в сряда с гласовете на ГЕРБ, БСП и ДПС беше отхвърлена седмичната програма на депутатите. Освен изборните правила и довършване на работата по правилника, в програмата влизаха проекторешения за създаване на две анкетни комисии – за проучване на случая „Росенец“ и за разследване на фактите и обстоятелствата, свързани с полицейско насилие над протестиращи през лятото на 2020 г, както и промяна в Закона за политичекските партии.
След продължилата около два часа среща между парламентарните групи в провалената работна сряда, председателката на парламента Ива Митева коментира пред журналисти, че очаква в четвъртък да бъдат събрани необходимите гласове за провеждане на заседанието.
На въпрос дали ГЕРБ, БСП и ДПС са формирали коалиция с цел да бламират парламента, Митева отговори отрицателно. Обяснението според нея е в „конфигурацията в този парламент“, която предполага трудно събиране на мнозинства и вземане на решения.
Според парламентарните групи на „Демократична България“ и „Изправи се! Мутри, вън!“ обаче договорка между т.нар. партии на статуквото е имало.
Съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов обяви, че провалянето на заседанието от БСП, ДПС и ГЕРБ "показва ясната физиономия на политическите сили". "Същите формации гласуваха и в защита на Гешев", припомни той.
Иванов добави, че с действията си тези три партии са провалили възможността да се приеме промяна на изборните правила.
Според него са се очертали ясни разделителни линии и от общото гласуване на ГЕРБ, БСП и ДПС се вижда, че е трудно да се излъчва мнозинство за истински реформи.
Арман Бабикян от "Изправи се! Мутри, вън!" посочи, че ако ДПС, БСП и ГЕРБ, които не приеха програмата, гласуват "така юнашки", вероятно с третия мандат ще може да се състави правителство.
Как се стигна до бламирането на парламента
До подозренията за бламиране на работата на парламента се стигна след като в сряда сутринта по различни причини ГЕРБ, БСП и ДПС не подкрепиха програмата на парламента. След като без техните гласове заседанието не започна, лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че социалистите не са подкрепили програмата, защото в нея не са предвидени социалните и икономически мерки, които парламентът трябва да приеме, за да помогне на икономиката, на бизнеса и хората.
Тя каза още, че в програмата имало лобистки текстове, но не каза конкретно какво визира. "Ако има разум в колегите и другите парламентарни групи, мисля че програмата ще бъде коригирана", добави Нинова.
Впоследствие стана ясно, че под лобистки текстове БСП разбират промените в Закона за политическите партии, които намаляват държавната субсидия на партиите до 1 лев на глас.
Десислава Атанасова от ГЕРБ обяви, че отговорността за приемането на програмата е на мнозинството.
Пред Свободна Европа тя каза, че дори с новата програма на парламента за работа в четвъртък ГЕРБ смятат, че „това не е дневният ред на хората“. „Има пандемия, има нужда от икономически мерки, ние се занимаваме с Изборен кодекс писан на крак“, каза Атанасова. Тя не отговори на въпроса дали ГЕРБ ще се регистрират в четвъртък.
От БСП вероятно ще го сторят ако минат техни предложения в комисиите на парламента в сряда следобед.
Без „Росенец“ и намаляване на субсидията – заседание ще има
От ДПС не обясниха пред журналисти поведението си. Обяснението, което са дали по време на председателския съвет е, че парламентарната група не може да подкрепи дневен ред, в който влиза създаване на комисия за летния сарай на Ахмед Доган.
От „Има такъв народ“ обясниха неофициално пред Свободна Европа, че дори ГЕРБ да не се регистрират с БСП и ДПС ще има заседание в четвъртък. Причината е, че в дневния ред на парламента, свикан от председателя, не присъстват комисията „Росенец“ и Законът за политическите партии.
В първите дни на новото Народно събрание БСП и ДПС подкрепяха новите партии в парламента. Във втората обаче започнаха да се забелязват мнозинства по интереси. Така например ГЕРБ, БСП и ДПС се обединиха в общ фронт, който „пакетира“ главния прокурор заедно с шефовете на върховните съдилища. Решението, което трите партии наложиха беше т.нар. трима големи да бъдат изслушвани в правната комисия, така осуетиха предложението на Демократична България, за изслушване да се явява само шефът на обвинението.
Трите партии гласуваха заедно и преди ден по някои от текстовете в Изборния кодекс по време на заседанието на правната комисия.
БСП - Русе: Вдигането на такса смет е наложително
Кметове настояват за законови промени заради кризата с...
Володимир Зеленски: Светът трябва да даде сериозен отговор...
Екзекутираха мъж за убийството на жена през 1994 година
Златомира Стефанова: Община Русе има амбиция да бъде пример...