Как Гърция ще бори ниската раждаемост
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
От данъчни облекчения до ваучери: Гръцкият план за повече деца
Гръцкото правителство предприема решителни стъпки в борбата с демографската криза, представяйки днес пакет от мерки, насочени към повишаване на раждаемостта в страната. Инициативата включва широк спектър от стимули - от ваучери за детски градини и обезщетения за отглеждане на деца до данъчни облекчения за млади родители.
Според информация, предоставена от агенция Ройтерс, Гърция се нарежда сред държавите с най-ниска раждаемост в Европа. Тази тревожна тенденция е резултат от комбинация от фактори, включително продължителната икономическа криза, засилената емиграция и променящите се нагласи сред младото поколение.
Гръцкият министър-председател не се поколеба да определи демографския проблем като национална заплаха, окачествявайки го като "бомба с часовников механизъм за пенсионерите". Въпреки че страната в момента отделя около един милиард евро годишно за мерки в подкрепа на децата и семействата, през 2022 година бе регистриран най-ниският брой раждания в историята на съвременна Гърция.
Новият пакет от мерки, представен от министерствата на семейството, вътрешните работи, финансите и здравеопазването, включва:
- Данъчни облекчения за нови родители
- Ваучери за детски градини
- Увеличение на минималната работна заплата от 2025 година
- Повишаване на пенсиите
- Намаляване на социалноосигурителните вноски
Въпреки амбициозния характер на тези мерки, експерти по демография и дори представители на държавната администрация признават, че пътят към решаването на проблема е дълъг и сложен.
Танос Петралиас, заместник-министър на финансите, заяви пред журналисти: "Ясно е, че демографският проблем не може да бъде решен само с обезщетения и парични стимули". Той подчерта необходимостта от цялостен подход, включващ подобрения в образователната и здравната система, повишаване на доходите и създаване на по-добър баланс между професионалния и личния живот.
Представените мерки са част от по-мащабен план за справяне с демографската криза в Гърция. Първоначално планирано за май, представянето на цялостната стратегия бе отложено за по-късно през годината. Планът включва и други инициативи като осигуряване на достъпни жилища за млади хора, финансови стимули за асистирана репродукция и интегриране на мигрантите в работната сила.
Байрън Коцаманис, водещ експерт по демография в Гърция, изрази скептицизъм относно ефективността на предложените мерки: "Тези мерки няма да окажат драматично въздействие върху раждаемостта". Той призова за по-задълбочен подход, насочен към корена на проблема, включително създаване на стимули за младите хора да останат в Гърция и привличане обратно на тези, които са напуснали страната.
Докладвай този коментар за нередност
×Предложение:: Нека им подарим 200 000 - 300 000 от нашите млади и плодовити циганки барабар с невръстните им хлебарки! Хем ще зарадваме гърчолята с вносни бебета, хем няма да обгрижваме мангалята като домашни любимци, както са свикнали от 35 години!
Докладвай този коментар за нередност
×Пенчу Милфов: С мен ще преборят всякакви проблеми с раждаемостта малаките хохохо