Как е открита пещерата Орлова чука в Русенско?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Преди 80 години случайно е открита една от най-забележителните български пещери "Орлова чука"
Тя е на 45 километра от Русе сред каньона на река Русенски Лом. Със своите 13,5 километра тя е втора по дължина в България, предава БНТ
През лятото на 1941 г. вход няма. Местният овчар Стоян Спасов забелязва, че животните му винаги искат да пладнуват тук. Накрая проверява и открива причината между скалните късове струи прохладен въздух. Когато ги размества, попада в чудния свят на пещерата.
Наричат я "Орлова чука", защото в скалния венец над входа е имало гнездо на орли, а наоколо има и образувания с формата на орел. През 50-те години на миналия век е благоустроена, от 62-а е природна забележителност, а от 78-а паметник на културата от национално значение. Температурата целогодишно е 14 градуса, а стопаните от община Две могили твърдят, че "Орлова чука" е едно от най-енергийните места в България.
Наблизо е така нареченият Пеещ сталактон.
Изключително интересни са всички образувания, на които хората са дали имена Голата гора, Динозавъра, Бухала, Костенурката, Барбароните...
Вероятно в тайнствените ѝ недра всеки би могъл да открие още и още чудати форми.
Пещерата е на възраст между два и два и половина милиона години. Крие спомени за праисторическите епохи за пещерни мечки и първобитни хора, но е изключително важно местообитание за живите същества.
Уникална особеност на всички галерии в тази пещера е формата им в горната си част те са заострени и извисени. Но и извън "Орлова чука" е изключително интересно. Тя е част от Природния парк „Русенски Лом" и гледките от извисената на 40 метра над реката пещера са приказни.
РИОСВ - Русе издаде предписания за ограничаване на...
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Експерт разкрива схемите за онлайн измами
Класически шедьоври оживяват в Русе
Пенчо Милков: Очакват ни паметни емоции в новогодишната мощ