Как да се справим с възпаленията на пикочните пътища?

1
Организмът има своите защитни механизми, които обаче не винаги са достатъчни
Организмът има своите защитни механизми, които обаче не винаги са достатъчни

Организмът има своите защитни механизми, които обаче не винаги са достатъчни

Пикочните пътища включват бъбреци, пикочопроводи, пикочен мехур и пикочен канал (уретра). Инфекцията може да засегне всяка една част от тях, но най-често се засягат долните пикочни пътища - пикочен мехур и уретра, предава NOVA. Симптомите на болка и парене при уриниране, честото уриниране, болки в кръста, мътна и кървава урина са част от признаците на възпалението. Инфекциите могат да възникнат чрез директно проникване на бактерии през пикочния канал или по кръвен път да стигнат до бъбреците.

Организмът има своите защитни механизми, които обаче не винаги са достатъчни да ни предпазят от върлуващите инфекции. При спад в имунитета, при хронични заболявания и бременност често наблюдаваме посочените симптоми. Тялото ни алармира, че има нужда от помощ.

Какво е цистит? Причини, симптоми и лечение

Циститът е възпалително заболяване на пикочния мехур и уретрата. Среща се по-често при жени, поради по-късия пикочен канал. Основни причинители на цистита са бактериите от рода Enterobacteriaceae - Escherichia coli, Proteus mirabilis и други, характерни за стомашно-чревния тракт. Най-често те попадат във външния отвор на уретрата и по възходящ път достигат пикочния мехур. Циститът може да протече остро или хронично.

Симптомите на острия цистит са:

● Болка, парене и дискомфорт при уриниране - най-често срещаните симптоми. Характерни са както по време на самото уриниране, така и в периода след това

● Чести позиви за уриниране на малко количество урина

● Промяна в мириса - силна, неприятна и натрапчива миризма

● Промяна цвета на урината - потъмняване или придобиване на кървавочервен цвят

● Тежест и болка ниско в корема

● Общо неразположение - при по-сериозна инфекция се наблюдават и отпадналост, втрисане и чувство за умора

За хроничен цистит говорим тогава, когато има 2 епизода на остър цистит в рамките на 6 месеца или 3 за период от една година. Симптомите са същите като при острия, но са по-слабо изразени с периоди на обостряне и затишие. Лечението на хроничния цистит се състои в ежедневни профилактични грижи. Прием на достатъчно течности, по-често уриниране и консултация с лекар относно приема на продукти за поддържане здравето на уринарния тракт като Bucconox и други предложения от вашия лекар.

Макар и доста по-рядко отколкото при жените, цистит се среща и при мъжете. Симптомите не се различават от тези при жените. Отново имаме чести позиви за уриниране на малко количество урина, парене и дискомфорт по време на уриниране, мътна урина, примесена с кръв и тежест в таза.

Симптоми на цистит могат да се появят и след полов акт. Препоръчва се уриниране и щателно измиване след всеки полов контакт. Сексуалната активност предразполага жените към по-чести инфекции. Ако причинителят не е от вече споменатите, трябва да се мисли за сексуално предавана инфекция като хламидия и гонорея, които често водят и до симптоми на цистит.

При продължителни симптоми от стандартното лечение се препоръчва вземане на проба от уретрален секрет. Най-подходяща за микробиологично изследване е средно количество урина от първото уриниране за деня след старателно измиване.

Циститът може да се срещне и при някои хронични заболявания като диабет. При диабетици, освен високо ниво на кръвна захар, е налице и повишаване на захарта в урината. Това е предпоставка за развитие на бактерии, които се хранят основно със захари.

Цистит и бременност

По време на бременност шансът за пикочни инфекции допълнително се увеличава. Понякога инфекцията е безсимптомна, но се откриват бактерии в пробите урина. Без значение дали има симптоми, това състояние е рисково за развитието на бременността и трябва да се лекува. Консултирайте се с вашия акушер-гинеколог.

Цистит и менопауза

Друга рискова група са жените в менопауза, но за разлика от по-младите, тук са налице и хормонални фактори. Ниските нива на женски полови хормони водят до нарушена вагинална флора и сухота, което е благоприятен фактор за заселването на бактерии. С възрастта има и слабост в съединителните тъкани и не рядко се срещат жени с провисване на уретрата и пикочния мехур, което е причина за задържане на урина в пикочния мехур.

Как да защитим нашите пикочни пътища?

Добра хидратация

Изключително важно е да не допускаме задържане на урина в нашия уринарен тракт, защото това дава възможност бактериите да навлизат и да се размножават. Приемът на достатъчно количество течности и уринирането веднага при нужда помагат за периодичното изчистване на уринарния ни тракт. Регулярният прием на течности трябва да стане задължителна част от ежедневието на всеки един от нас.

Ако не се сещате да приемате често вода, има налични приложения за телефон, които напомнят за по-честа консумация на течности. Освен това може да си слагате и аларми, които да ви напомнят. На много хора им писва от пиенето само на вода. В такива случаи помислете за алтернативни напитки, които не съдържат излишни захари или кофеин. Такива са билковите чайове, които в топлите месеци може да изстудите преди пиене. Може да добавяте лимон или други плодове, за да придадете някакъв вкус към водата.

Правилна хигиена за превенция

Спазването на добра лична хигиена без прекомерна употреба на химични препарати - интимни душове и шампоани, също има значение при често възникващи цистити.

Посещаването на тоалетна и старателното измиване след полови контакти също намалят риска от възникване на уринарна инфекция. Измиването трябва да се извършва с хладка вода без излишна употреба на миещи средства. Неправилната употреба на интимна козметика често изсушава лигавиците и създава благоприятни условия за развитие на микроорганизми. Ограничаването на басейни, СПА центрове и джакузита също помага за намаляване честота на възпаленията.

Хранене и цистит

Храненето оказва влияние за облекчаването на симптомите на цистита. Здравословното хранене помага за укрепване на целия организъм, изграждане на добър имунитет и устойчивост към бактериите. Приемът на сурови плодове, зеленчуци, зърнени храни и лимонов сок, които са богати на антиоксиданти, спомагат за по-бързото изчистване на организма от токсини.

При проблемни пикочни пътища е важно да се приемат храни, които повишават киселинността на урината. Пример за такива са бобовите култури, боровинките, хлебните изделия и др. Трябва да се избягват алкохол, кафе, пикантни храни и пушени меса - те допълнително дразнят пикочния мехур и засилват възпалителните процеси. Както вече споменахме, бактериите се хранят със захари, затова за диабетици е задължително по време на инфекция да поддържат нормални стойности на кръвната захар и да спрат консумацията на прости захари. Могат да се консумират пълнозърнести брашна, кафяв ориз и фибри.

Често задавани въпроси:

Как мога да се предпазя от цистит?

● Най-важно за профилактиката е спазването на добра лична хигиена, прием на достатъчно количество течност, уриниране при позив и след полов акт. При чести инфекции на пикочните пътища е добре да обърнете допълнително внимание на тези неща. Може също така редовно да пиете сок от червена боровинка.

Среща ли се циститът при деца?

● Освен при жени в зряла възраст, циститът се среща и при деца в предучилищна възраст. При тях най-честата причина е неспазване на добра хигиена в дома или в детските заведения и използването на общи кърпи. Придобиването на добри хигиенни навици е системен процес и трябва да започне от най-ранна възраст.

От какво се получават бактериите в урината?

● Човешкият организъм е в симбиоза с много добри бактерии. Попадането на част от тези бактерии на друго място крие рискове от инфекции. Циститът най-често се причинява от бактерии, типични за стомашно-чревния тракт. Близостта на уретрата с ануса, неспазването на добра лична хигиена и намалените защитни сили са трите основни причини за честото възникване на заболяването.

Да не се превишава препоръчваната дневна доза от 1 капсула на ден. Не е заместител на разнообразното хранене. Да се държи далеч от деца. Заявление БАБХ №1394/20.01.2021гТ222100344/04.02.2021

Източници:

● https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cystitis/symptoms-causes/syc-20371306

● https://www.nhs.uk/conditions/cystitis/

●https://www.niddk.nih.gov/health-information/urologic-diseases/interstitial-cystitis-painful-bladder-syndrome/eating-diet-nutrition

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари