Как да се приготвим за Архангеловден?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Утре /8 ноември/ православната църква почита свети архангел Михаил – небесният пълководец.
Празникът бива наричан още Архангеловден, а според народните вярвания, архангел Михаил слиза на земята и отвежда душите на мъртвите в царството небесно. Това е един от най-големите есенни празници, за който ще приготвим специална трапеза.
На празничната маса е хубаво да има курбан чорба от овнешко или шилешко месо, празнична пита, баница, фасул, жито, да се лее червено вино за здраве.
На Архангеловден се приготвя специална обредна пита, наречена Рангелово блюдо или Боговица, която много напомня на питите, които се приготвят за помен на починалите.
На трапезата за утре трябва да присъстват ястия от овнешко, червено вино, ябълки, жито и фасул.
След Архангеловден започват Вълчите празници, когато хората правят ритуали, за да се предпазят от зли сили.
Вярва се, че ако светецът бъде почетен с традиционна трапеза, човек ще си осигури по-лека смърт, тъй като Архангел Михаил е сочен като покровител на мъртвите.
В чест на светеца на утрешния ден се коли курбан от мъжко животно – обикновено овен или шиле.
Приготвя се и Рангелово блюдо, което най-възрастният мъж в къщата трябва да разчупи, изричайки благословията: Свети Архангеле, свети Никола и вси светци, помагайте ни, почитаме Ви и сечем колач, да се роди ръж до тавана! . Колкото зърна, толкова купи и здраве.
Рецепта за Рангелово блюдо:
За приготвянето на обредната пита ще са ви нужни 1 килограм брашно, 4 яйца, 100 грама краве масло, 1 чаена лъжица захар, 3 супени лъжици кисело мляко, прясна мая колкото орех, 2 чаени лъжици сол и 2 чаени чаши вода.
Маята се натрошава и се залива с 1 чаена чаша вода. Оставя се да втаса за 20 минути, след което се прибавя солта, захарта и се разбърква добре.
В отделна купа се разбиват яйцата, като преди това се отделя само един от жълтъците, прибавя се другата чаша вода и киселото мляко. В трета тава се изсипва цялото брашно, в което правим кладенче и изсипваме сместа от яйцата и маята.
Взимаме разтопеното масло, навлажняваме пръстите с него и започваме да месим питата. От готовото тесто се откъсва малко парче, което се оплита като дълга ивица, подобна на шнур.
По-голямото парче тесто се оформя като пита и се поставя в намазнена тава, върху него се поставя ивицата от по-малкото парче, като трябва да се постави във формата на полукръг върху питата, за да не опустее къщата, както се казва в поверието.
Питата се намазва с отделения жълтък и се остава да втаса за 20 минути, след което се пече на 200 градуса.
Нова отсечка свързва комплекс "Липите" с резиденцията в...
Слави Трифонов: Санитарният кордон около Делян Пеевски е...
Петя Банкова: Асен Василев прибираше по 120 хиляди лева от...
Петя Банкова: Асен Василев прибираше по 120 хиляди лева от...
Слави Трифонов: Санитарният кордон около Делян Пеевски е...