Как да се грижим правилно за лаптопа?

0
Няма да повярвате колко лаптопи са съсипани от течности и храни. Течностите проникват във вътрешността на преносимия компютър и обикновено причиняват щети, които трудно могат да бъдат поправени
Няма да повярвате колко лаптопи са съсипани от течности и храни. Течностите проникват във вътрешността на преносимия компютър и обикновено причиняват щети, които трудно могат да бъдат поправени

Покупката на лаптоп е една от най-добрите инвестиции, които сте направили. Използвате го за работа, в свободното си време, носите го навсякъде с вас и се възползвате максимално от свободата, която ви предоставя

Но за да го използвате възможно най-дълго време и трябва да се грижите по подходящ и правилен начин за него, съветва Lifebg.eu 

11 стъпки, с които ще осигурите безпроблемна работа на лаптопа

Пренасяйте го в чанта за лаптоп

Щом сте се спрели на преносим компютър, то най-вероятно го носите навсякъде с вас, а това увеличава вероятността да го ударите или изпуснете.

Чантите за лаптоп са проектирани специално за безопасно пренасяне на тези устройства и значително намаляват рисковете от повреди в случай на изпускане или по-силен удар.

Бъдете добри с батерията

Батериите за лаптоп издържат само няколко години. За да удължите живота на вашата, не я оставяйте да се зарежда постоянно. Когато има нужда я заредете напълно, а след това извадете захранващия кабел.

Внимавайте с течностите и храната

Няма да повярвате колко лаптопи са съсипани от течности и храни. Течностите проникват във вътрешността на преносимия компютър и обикновено причиняват щети, които трудно могат да бъдат поправени. Могат да изгорят елементи, клавишите да “залепнат” и да спрат да работят и т. н, и т. н. А при хранене в близост до лаптопа между клавишите попадат трохи, които не само замърсяват клавиатурата, но могат да повредят някой от клавишите и те просто да престанат да работят.

Поддържайте лаптопа хладен

Избягвайте да използвате преносимото компютърно устройство в леглото или върху други меки повърхности, защото това ще му попречи да се охлажда добре. Винаги го поставяйте на равно място (маса, бюро или друго) и по възможност работете с него върху охлаждаща поставка.

Отнасяйте се внимателно с екрана

Дисплея на преносимия компютър е най-крехкият и рисков компонент, който лесно може да се надраска, напука или повреди. Грижете се за него като го почиствате редовно с подходящите препарати и с чиста кърпа. Не го докосвайте с мръсни ръце или с твърди предмети. Когато затваряте лаптопа се уверете, че не сте забравили върху клавиатурата предмети, които могат да напукат или надраскат екрана.

А когато пренасяте преносимия компютър го хващайте в основата, а не в близост до дисплея, тъй като това създава ненужен натиск върху пантите, който може да се разпространи към екрана и да го нарани.

Внимавайте с резките температурни промени

Екстремните температури, както и резките температурни колебания оказват негативен ефект върху лаптопа. Затова, ако навън е много студено и внесете преносимия компютър на топло, не трябва да го включвате веднага, а да го оставите да се аклиматизира. Така ще предотвратите образуването на конденз в машината и ще се погрижите за дисковото устройство.

Актуализирайте софтуера

Точно както актуализирате антивирусния си софтуер или този на защитната стена, поне веднъж месечно е добре да актуализирате и всички останали софтуерни програми. Актуализациите на голяма част от програмите са насочени към проблеми със сигурността, които помагат да защитите данните в лаптопа си.

Веднъж месечно архивирайте данните

Ежемесечното пълно архивиране е най-сигурния начин да предотвратите загубата на данни. Към момента са налични разнообразни хардуерни и софтуерни опции и само трябва да изберете най-удобния и лесен метод, с който да извършвате архивирането.

Използвайте антивирусна програма и внимавайте с паролите

Използването на антивирусен софтуер е най-добрата ви защита срещу нежелани вируси, които могат да попаднат в лаптопа ви при теглене на различни програми или отваряне на незащитени сайтове.

А ако и други членове на семейството ви ползват преносимия компютър, уверете се, че не използват слаби пароли като “ABC”, 123456” и други подобни, които биха улеснили дори и начинаещ хакер да проникне в лаптопа ви.

Премахнете нежеланите програми

Инсталирането на програми и приложения заемат място на твърдия диск на лаптопа, а това забавя работата му. Поне веднъж месечно правете проверка кои програми използвате и кои не и деинсталирайте нежеланите или неизползвани програми.

Внимавайте с пренасянето на лаптопа

Ако ще пътувате и взимате преносимия компютър с вас, преди да го поставите в чантата проверете дали не сте забравили диск, флашка или нещо друго свързано с него. Никога не го пренасяйте в режим заспиване, а го изключвайте напълно.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари