Как е построен мостът край Бяла?

12

В град Бяла, Русенско се намира един от шедьоврите на гениалния строител Никола Иванов Фичев

Той е по-известен като Колю Фичето – Беленският мост над река Янтра.

Защо този мост е толкова впечатляващ, с какво е смаял управителя на Дунавския вилает Мидхат паша и каква е историята на строителството му разказва TrendyNews.bg.

Как да стигнете до Беленския мост?

Мостът на Колю Фичето над река Янтра се намира на 1 км от град Бяла и на около 55 км от Русе. Вижда се от пътя Бяла-Русе, така че няма как да го пропуснете. Нужно е да се отклоните само няколко метра от главния път, за да стигнете до него. Може да паркирате автомобила си до самия мост.

Кой е Колю Фичето?

Никола Иванов Фичев е роден през 1800 г. в гр. Дряново. Едва на 3-годишна възраст остава без баща. На 10 г. отива да учи занаят при тревненските майстори дюлгери. Момчето има талант и на 17 г. вече усвоява занаят за дялане на камък от майсторите от строителната школа от град Корча. Участва в строежа на църкви, мостове, камбанарии и усвоява занаята от брациговските майстори.

На 23 г. Колю Фичето е вече калфа, а на 36 г. е всепризнат майстор, когото всички наричат Уста̀ Колю Фичето („уста“ идва от арабската дума „устаз“ – майстор, учител, професор). Той се превръща в истински феномен на възрожденската българска архитектура и строителство.

Беленският мост в цифри

Мостът е построен в периода 1865 – 1867 г. Дължината му е 276 метра, а ширината – 9 метра. Поддържат го 13 опори и два брегови усторя. Има 14 свода, отгоре е с равно пътно платно, а не извито като старите римски мостове. Беленският мост е граден с издялан камък от местен варовик и варов хоросан. Впечатлява с невероятната си симетрия и красиви релефни изображения, които са изключително нововъведение за времето си.

Строителство на Беленския мост

Мостът при Бяла, над река Янтра, е построен по поръчка на тогавашния турски управител на Дунавския вилает – Мидхад паша. Целта му е била да свързва главния град в района – Русе, със столицата на Османската империя – Цариград. Мидхад паша се допитва до полския инженер Людмил Рола, който е на служба при него, за колко време и срещу каква сума може да построи моста. Отговорът на Рола е: за 3 000 000 гроша и 4 години.

Посъветван от приближените си, Мидхат паша се обръща за изпълнението на поръчката към всепризнатия по това време Уста Колю Фичето. Майсторът иска две седмици за проектиране и изчисления. Историята разказва, че той се е заел да прави макет от восък на моста, за да изчисли точната сума, необходима за построяването му. Доколкото е известно, това е единственият градеж, за който Фичето прави подобен макет. За архитектурата на моста над Янтра, майсторът се вдъхновява от Стария каменен мост от XVII век в днешния град Дебелец.

Колю Фичето носи макета на Мидхад паша и му казва, че ще го построи за 700 000 гроша и 2 години:

Ако, паша ефенди, не сторя моста до град Бяла за 700 000 гроша и по теркя си, вземи ми главата!“

Впечатлен от смелостта на възрожденския майстор, Мидхат паша възлага строителството на моста на Колю Фичето. Любопитно е, че едновременно с него майсторът строи и църквата „Св Троица“ в Свищов.

Мостът е издигнат с помощта на ковачи от Габрово, каменари и дърводелци от Трявна и Дряново, и доброволци от Бяла. В средата му се издига мраморна плоча с надпис на арабски език.

Беленския мост – шедьовър на възрожденската архитектура

Мостът на Колю Фичето при Бяла е една от най-забележителните му творби и истински шедьовър на възрожденската българска архитектура. Майсторът подхожда с изключително новаторство за времето си, като украсява носещите стълбове със символни скулптури. Сред тях се различават тези на: лъв, нимфа, грифон, лебед. Преди това подобни елементи са поставяни само върху фасади на сгради. Мостът е не само здрав и надежден, той е истинско произведение на изкуството.

Зидарията му е облицована с плътен, добре обработен варовик, а устоите имат вълнообразен завършек. Майсторството си личи във всеки детайл.

За блестящата си работа Колю Фичето е удостоен, от името на султана, с орден „Меджидие“, 50 000 гроша и място до Самоводската чаршия в Търново.

Беленският мост и Колю Фичето вдъхновяват прочутия летописец и пътешественик Феликс Каниц, през 1872 г. да напише в своята книга „Дунавска България и Балканът“ следното:

И тоя скромен човек в потури и абичка не знае, че с Беленския си мост е построил най-голямата хидравлическа постройка на Балканския полуостров, изключая Цариград… Какво би могло да стане с такъв високонадарен народ, ако можеше едно от нашите многобройни технически училища да се премести на Балкана?

Беленският мост и голямото наводнение

Десет години след строителството на моста, през 1877 г., по време на Руско-турската война, по него преминават руските войски. Така Бяла става второто свободно от османците селище в България след Свищов.

По време на голямото наводнение през 1897 г. обаче западната половина на моста е разрушена. Осем свода или около 130 метра са унищожени. В периода 1922 -1923 г. Беленският мост е реконструиран със стоманобетонни опори и сводове. Новата част на моста е с нов облик, който отстъпва на виртуозното майсторство и естетика, сътворени от Колю Фичето.

Беленският мост е обявен за архитектурно-художествен паметник на културата. Днес той е затворен за автомобили и е само пешеходен.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    3
    В.Атанасов
    Такива майстори вече няма и едва ли ще има.
  • 2
    2
    Ромео и Жулиета
    Те тия двамата вкараха без да им мигне окото военния министър в обяснителен режим . Сътвориха във Военния клуб " офицерски бал" с курсанти от ВТърново уж под неговия патронаж и цяла вечер плюха правителството и кмета как за нищо не ставали. Бъркат традиции и бизнес, да не говорим, че не беше поканен и един военен от Русенския гарнизон от хорски срам поне .Ама кво от това наглото си е нагло.
  • 5
    1
    Русенец
    Добре подготвена и поднесена информация за една от забележителностите на Русе и Бяла разбира се. Сравнена с простотиите, неточностите и неграмотното поднасяне на исторически факти от Вероника Гечева от "новите" мераклии за власт ГРАДЕЖ е направо класика. За съжаление Борислав Българинов и Вероника Гечева посегнаха към нещото от което нищо не разбират култура и история на град Русе. Обидни и тъжни са им напъните са се наредят до интелигенцията в града. Фройд май е прав за мерака съчетан с още един мерак за власт, как замъглява главата и ставаш за посмешище на стари години. Поне да се посмеем на безплатната еротична комедия ГРАДЕЖ и забравим за миг дупките, изкопите и мръсния въздух на Русе

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари