Как „Българската Коледа“ помогна на Стаси от Русе
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Лечението с барокамера помогна на Стаси от Русе и тя вече не е онова нервно дете, което не може да контролира действията си.
Седемгодишното момиченце с аутизъм е едно от децата на „Българската Коледа“ и благодарение на кампанията от няколко години провежда терапия с кислород във Варна, пише Монитор.
Двадесетте процедури годишно в барокамерата правят малки чудеса в развитието на Станислава и тя дори вече е първокласничка в масово училище. В часовете е придружена от майка си Катерина, която, виждайки резултатите от лечението, вярва, че един ден дъщеричката й ще бъде напълно самостоятелна.
Преди да навърши 3 годинки, лекарите в Русе поставили на Стаси диагнозата детски аутизъм. Близките й усещали, че нещо не е наред в развитието й. Първоначално мислели, че има проблем със слуха, защото не реагирала, когато я повикат. Не можела и да говори и смятали, че се нуждае от специалист логопед.
„Не очаквах диагнозата аутизъм, когато ми я съобщиха. Хубавото е, че я приех много бързо. Нямах време да осъзная, трябваше веднага да започна да търся начини да помогна на детето си“, разказва Катерина, която има и по-голяма дъщеря.
Направили първите процедури с барокамера през 2015 година със собствени средства. Първоначално имало обратна реакция – детето станало хиперактивно, неспокойно и това състояние продължило около месец. След това обаче започнали да се проявяват първите признаци на подобрение.
„Докато чакахме във Варна за процедурите, се запознах с майки, чиито деца имат същия проблем. Една от тях ме посъветва да кандидатствам за помощ от „Българската Коледа“. Всяка от процедурите струваше 50 лева, аз не работех и най-малката помощ за мен беше добре дошла“, разказва Катя.
Подала документи и за нейна изненада получила отговор много бързо. От началото на 2016 година разходите за терапията с кислород на Стаси се от кампанията „Българската Коледа“. Детето прави по 20 процедури годишно и ще продължи, защото резултатите са видими.
„Голямо постижение е, че Стаси вече говори. Разбира и значението на „не може“ – знае кое е добре да направи и кое не трябва да върши. В часовете стои на чина и пази тишина в продължение на 35 минути, а това е успех за дете с нейното състояние. Пише много красиво, но още е рано да смята. Ходи с желание на училище, макар и да се уморява по-бързо от съучениците си“, обяснява за напредъка на Стаси нейната майка.
Катя ще кандидатства и през 2020 г. за помощ от „Българската Коледа“ и препоръчва на родителите, които имат дете с тежко заболяване или със специфично състояние, също да го направят. Казва това и на приятелката си Марина, чийто 11-годишен син също е с аутизъм.
„Не трябва да се притесняват, протегнатата ръка в труден момент дава кураж на близките да продължат да се борят за здравето на децата си. Така ще знаят, че не са сами в тази битка“, съветва Катя.
Тя е благодарна на всички специалисти, които й помагат Стаси да се чувства по-добре, на персонала от детската градина „Снежанка“ в Русе, която дъщеричката й е посещавала, на преподавателите от ОУ „Тома Кърджиев“ за търпението им да работят с една по-различна първокласничка.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...