Кабинет на вътрешната и външната война
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Властта изразходва симпатиите на всеки електорат
Главният прокурор Иван Гешев иска имунитета на Бойко Борисов, за да му бъде повдигнато обвинение. Кабинетът „Денков-Габриел“, който вече беше обявен официално, ще пази депутатите от ГЕРБ и ПП. Но не защото е въпрос само на споразумение за консумиране на власт, пише Калина Андролова в БНР. А под предлог, че главният прокурор, който е пряко засегнат от действията на политическата класа, би могъл да действа наказателно и с афективна логика.
Подбраните министри в проекта за кабинет показват, че ключовите задачи на евроатлантическите ни партньори ще бъдат напълно защитени. Тоест казано директно, това е един твърдо проамерикански кабинет. За министър на правосъдието се предлага Атанас Славов от „ДА България“, който е съучредител на гражданската инициатива „Правосъдие за всеки“. Очаквано е министър на правосъдието да бъде човек, който е част от мрежовата борба за съдебна реформа.
Използвам думата „мрежова“, защото тази борба дава прехрана на множество НПО-организации, които действат в мрежа, и по същество осъществяват натиск за разкачване на онези зависимости, които бяха изградени по време на раздържавяването на активите на тоталитарния режим. Същевременно обаче натискът за демократизиране на институционалния фундамент в България се опорочи, тъй като когато един фактор премахва предишния контрол, той на практика въвежда свой контрол.
Емблематичен пример е Съюзът на съдиите, който представлява най-успешното изражение у нас на технологията на НПО-паралелната власт. Влиянието на мрежите от НПО-тата понякога е толкова голямо, че те практически притискат и огъват националната власт за решения, които тя не желае да взема. Съюзът на съдиите в България се финансира като кандидатства по проекти, свързани с донорства от различни фондове, включително „Америка за България“, чужди правителствени програми, външни университетски международни инициативи и др. подобни наднационални мрежови практики.
Разбира се Съюзът на съдиите в България получава постъпления и от членски внос, но това е по-скоро декорен момент. Обърнете внимание на факта, че Съюзът на съдиите в България се намеси с декларация след неуспешния опит за държавен преврат в Турция през 2016 г., когато хиляди турски съдии и прокурори бяха арестувани и заподозрени във връзки с движението „Хизмет“ на Фетхуллах Гюлен, чиято дейност в Турция се развиваше с подкрепата на американските тайни служби.
Друг ключов министър от кабинета „Денков-Габриел“ е Тодор Тагарев. Фигура, която категорично бихме могли да определим като „одобрена“, ако мога да ползвам израза на Асен Василев. Тагарев е добър военен експерт и медиен инфлуенсър, който зрителите познават добре от телевизионните му изяви покрай войната в Украйна.
Тъй като голяма част от населението у нас не е настроено русофобско, Тагарев често звучи крайно за българското зрителско око и ухо. Той е интелигентна опция за позицията, макар че бива определян като „американски ястреб“. Военният специалист Тагарев е антипод на президента Радев, включително за редица решения в сферата на отбраната и беше освободен от служебния министър Стефан Янев през 2017 г. от шефското място в Института по отбрана.
Тогава Румен Радев настояваше България да закупи шведския „Грипен“ вместо американски изтребители. А Тагарев считаше, че в избора на изтребител трябва да се вземе под внимание и военното сътрудничество. Фактът, че точно Тагарев ще бъде министър на отбраната показва, че външният фактор е решил да отстрани, категорично да изтласка влиянието на президента Радев върху дебата за войната в Украйна и решенията, които България ще взема оттук нататък в тази посока.
Безспорно фигурата, която събира най-много негативни мнения от публиката в кабинета „Денков-Габриел“, е Асен Василев. Срещу него могат да се повдигнат много въпроси за финансовото състояние, в което се намира държавата ни.
За да се постигне както бюджетно, така и макроикономическо равновесие, ще се наложи да се използват инструментите на фиска, например да се направят промени в данъчното облагане или да се намалят публичните разходи, което по същество представлява ощетяване на обществения интерес. ПП обаче непрекъснато заявяват, че няма да вдигат данъците, а ще приберат свръхпечалбите на държавните дружества. За съжаление видимо е, че няма да се справим с дефицита само с опоскване на държавните дружества. Ще се наложи да се предприемат други действия и тогава Асен Василев може да подходи отново авантюристично.
Когато една държава задлъжнее много, тя се принуждава да продава активи. Задлъжняването невинаги е лошо стечение на обстоятелства, понякога е съзнателна разруха, която отваря възможности за разграбване. Асен Василев дължи обяснение на българския народ, защо е обвързал Плана за възстановяване и устойчивост с изваждането на активи от Българския енергиен холдинг (БЕХ). Асен е поставил България в крайно неблагоприятната ситуация да поеме ангажимент за подобна „реформа“ до 30 септември 2024 г. Припомням, че кабинетът „Петков“ задължи държавата ни да намалява емисиите на топлоцентралите в Маришкия басейн до степен, че да ги затворим. Но друга възможна щета за държавата е, че Асен Василев практически изважда от БЕХ „Булгартрансгаз“ и ЕСО (Електроенергийния системен оператор).
Скандалът е, че всички дружества в БЕХ са защитени от приватизация. Асен следва да обясни кое налага изваждане от БЕХ на критична инфраструктура, а именно газопреносната и електропреносната система на нашата държава? Защо това изваждане на дружествата се обвързва и гарантира от Плана за възстановяване и устойчивост?! Натиск за приватизация на тези две златни дружества винаги е имало, натиск отвън, натиск отвътре. Но ГЕРБ все пак успяваха да управляват държавата без да унищожават активи, критични за националната сигурност.
Вероятно и затова се наложи да им спретнат цветна революция. По отношение на кабинета „Денков-Габриел“ ГЕРБ и „ДА, България“ остават отстрани и участват предимно с парламентарна подкрепа и една-две символични фигури като Габриел и Славов. Това е съзнателен ход и може след време да им даде възможност да свалят кабинета „Денков-Габриел“ и да организират смесена подкрепа за нов политически кабинет. Или да направят сериозни рокади в този кабинет, например да компрометират и отстранят Асен Василев.
Със сигурност външната политическа война между ГЕРБ и ПП/ДБ ще се превърне във вътрешнокоалиционна. Както вече подчертах в един мой коментар, ГЕРБ и „ДА, България“ са ситуационни партньори по отношение на ПП. ГЕРБ има интерес да ги разпадне като опоненти, а „ДА, България“ има интерес да придобие част от техния електорат. Но преди това, трябва да поуправляват малко. Властта изразходва симпатиите на всеки електорат.