Изсичат инвазивните дървета в резерват "Сребърна"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
![Инвазивни са чуждите видове, които не са естествено разпространени Инвазивни са чуждите видове, които не са естествено разпространени](/snimka/202007/728_416/1f5d49371aed4643958cbc49d84c7d85.jpg)
На територията на поддържан резерват „Сребърна“ ще бъде извършена сеч на инвазивни дървесни видове, съобщават от РИОСВ - Русе.
Това са явор негундо, гледичия, пенсилвански ясен. Растящите сред тях единични дървета от местни видове – бяла върба и полски бряст – няма да бъдат премахвани. Участъкът, който ще се обработва, е в близост до р. Дунав и не граничи непосредствено с езерото „Сребърна“. Премахването на дърветата ще се извърши през месец август, когато гнездовият период на повечето видове птици вече ще е приключил.
Дървесните видове са описани и маркирани в началото на февруари тази година от Териториално поделение Държавно горско стопанство - Силистра при „Северноцентрално държавно предприятие” – гр. Габрово. Прогнозният обем на дървесината е в размер на 931 куб. м.
След приключване на сечта ще бъде извършено залесяване на терена, на площ от 160 дка, с фиданки от полски ясен, полски бряст, вегетативни фиданки от бяла топола. Допуска се възможна замяна със семенищни фиданки от летен дъб, бял бряст и вегетативни фиданки от черна топола и черна елша. Премахването на дърветата от инвазивни видове се налага с цел да се осигури възможност за изпълнението на действащия проект на екоинспекцията за подобряване на природозащитното състояние на на местообитанията 91E0* Алувиални гори и 91F0 Крайречни смесени гори. Сечта не е част от дейностите по проекта, но провеждането ѝ е необходимо, за да се освободи теренът за залесяване.
Инвазивни са чуждите видове, които не са естествено разпространени, a са внесени в природата на страната от други държави. Появата им обикновено е резултат от човешки дейности - транспорт, туризъм, търговия, земеделие, градинарството, залесяване, дървообработване. Възможно е да стане и при преодоляване на естествените бариери между страните и континентите - през водните басейни, по въздуха, с птиците и животните и др. Повечето инвазивни чужди видове (ИЧВ) имат мощни механизми за размножаване и оцеляване. Лесно се приспособяват и разпространяват и без човешка намеса.
Ръст на фалшивото сирене у нас
Радостина Йорданова е в медикаментозна кома
Яни Янев: Производителите на олио у нас затварят
Йордан Божилов: На Мюнхенската конференция очакванията на...
Криско и Цвети: Дани ни избра