Изложба в Доходното здание ни връща към началото на фестивала „Мартенски музикални дни“

1
На 22 постера са представени първите 20 години от развитието на фестивала
На 22 постера са представени първите 20 години от развитието на фестивала

На 22 постера са представени първите 20 години от развитието на фестивала

На 17 септември 2021 г. /петък/ от 18:00 ч. във фоайето на Доходно здание ще бъде открита документалната изложбаНачалото“, посветена на 60-годишнината на Международния фестивалМартенски музикални дни“ и паметта на неговите основатели – проф. Саша Попов, Илия Темков и Михаил Кътев. Изложбата се организира съвместно от Държавен архивРусе и Община – Русе.

На 22 постера са представени първите 20 години от развитието на фестивала, започнал своето провеждане като „Музикални дни на българо-немската дружба“. В изложбата са показани снимки от първия концерт, състоял се на 10 март 1961 г., с премиера на увертюрата „Септември 1923“, под диригентската палка на автора Васил Казанджиев, а също и от „Кантата на победата“ от Ернст Херман Майер, в изпълнение на Русенска филхармония с диригент Илия Темков, хор „Дунавски звуци“ и солистите Мими Николова и Кирил Кръстев.

Зрителите ще могат да видят документи свързани с организацията на фестивала, спомени и интервюта на участници, снимки и афиши от концертите, както и програми с изпълняваните произведения. Изложбата представя някои от най-емблематичните гостувания на сцената на фестивала през 60-те и 70-те години на XX в., като тези на Симфоничния оркестър и хор на Берлинското радио с диригенти Ролф Клайнерт и Хелмут Кох, Дрезденската филхармония с диригент Курт Мазур, Симфоничния оркестър на Съветското радио и телевизия с диригент Генадий Рождественски, Гевандхаус оркестър с диригент Вацлав Нойман, Ленинградската филхармония с диригент Юрий Темирканов, Московския камерен оркестър с диригент Рудолф Баршай, Софийска филхармония с диригентите Д. Петков, К. Илиев, Ал. Владигеров и много други инструменталисти, певци и диригенти с международно признание.

Специално място в изложбата е отделено на гостуването в Русе на Дмитрий Шостакович през 1965 г. и поставянето на операта „Катерина Измайлова“. Показани са снимки от подготовката и от самото представление, автограф на композитора и отзиви в местния печат.

Интересно е да се видят снимките с тематична украса на витрините на магазините по време на фестивала, както и да се прочетат документи, разпореждащи снабдяване на търговската мрежа с дефицитни стоки, провеждане инструктаж в хотелите за културно обслужване на гостите от чужбина, а също и за осигуряване от ДАП – Русе на автобуси за превозване на зрителите след края на концертите.

Освен документи и снимки от фонда на Държавен архивРусе, в изложбата са използвани материали, предоставени от дъщерята на Илия Темков – Милена Темкова и от цигуларката Румяна Върбанова.

С някои изключения, преобладаващата част от документите и снимките се публикуват за първи път.

Изложбата ще бъде експонирана по време на фестивала, от 17 септември до 3 октомври 2021 г.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари