Ивица Дачич: В интерес на Сърбия е аз да стана премиер
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Председателят на Социалистическата партия добави, че кандидатурата му може да бъде сериозно обсъждана едва след обявяването на изборните резултати
Председателят на Социалистическата партия на Сърбия (СПС) Ивица Дачич заяви днес в интервю за агенция Бета, че в интерес на Сърбия е той да стане министър-председател, но добави, че кандидатурата му може да бъде сериозно обсъждана едва след обявяването на изборните резултати.
Дачич, който е носител на избирателната листа "Ивица Дачич - премиер на Сърбия", каза в интервю за агенцията, че бъдещият премиер ще бъде от партията или коалицията, която спечели най-много гласове на избирателите на предсрочните парламентарни избори на 17 декември.
"Нормално е аз, от коалицията СПС-Обединена Сърбия, да бъда кандидат за министър-председател, както някога беше Александър Вучич от Сръбската прогресивна партия (СПП), а не някой десети в листата. Вярваме, че е в най-добрия интерес на Сърбия аз да бъда премиер, но министър-председателят със сигурност ще бъде предложен от партията или коалицията, която спечели най-много гласове на предстоящите избори", каза той, предаде БТА.
Дачич добави, че целта на СПС е да има парламентарно и съветническо мнозинство заедно със СПП и Вучич.
"Не се съмнявам, че следващото правителство отново ще бъде съставено от СПП и СПС, заедно с други партии, които са в коалиция с нас", каза той.
На въпрос колко реалистични са очакванията на президента Александър Вучич, че СПП няма да се нуждае от подкрепата на СПС, за да състави правителство, Дачич каза, че всяка партия си поставя свои политически цели.
"Разбира се, гражданите ще си кажат думата за това и никой от нас не може да каже със сигурност какъв ще бъде изборният резултат", каза председателят на СПС.
Коментирайки изявлението на Александър Вучич, че не го смята за бъдещия премиер, Дачич каза, че едва след обявяването на изборните резултати може да има сериозни разговори за това.
"За моята кандидатура може да се говори едва след обявяване на изборните резултати и със сигурност няма да е начин за изнудване на когото и да било", подчерта той.
Попитан за какво най-много критикува СПС за 11-те години, в които СПС е в коалиция с тази партия, Дачич каза, че никога не е критикувал коалиционния партньор, защото смята, че те са съвместно отговорни за ситуацията в страната.
"Споделяме отговорността и за доброто, и за лошото. Всички ние сме съвместно отговорни за всичко, което може да бъде по-добро", каза той.
Помолен да посочи трите най-големи проблема, пред които са изправени жителите на Сърбия, Дачич каза, че това често зависи от текущите събития.
"Въпросът за Косово в една мирна обстановка не е на първо място в интереса на гражданите. Друг въпрос е социално-икономическото положение на хората и желанието им да подобрят стандарта си на живот и сигурността на работните места. Като трети проблем бих могъл да определя общата загриженост за социалната структура, като образователната и здравната система и състоянието на околната среда", каза той.
Коментирайки твърденията на някои анализатори, че като се позовава на бившия президент Слободан Милошевич, СПС води регресивна кампания, с която обявява връщане към 90-те години, Дачич каза, че тези твърдения са "глупости".
"Не се позоваваме за Слободан Милошевич, само отговаряме на твърденията на опозицията, че "ще дойде 6 октомври" /на 5 октомври Милошевич падна от власт - и на власт дойде тогавашната обединена опозиция ДОС - бел. ред./. Отговорих им, че 6 октомври няма да има, защото вече няма да има 5 октомври. Сега опозицията трескаво се опитва да намери заместник на (един от лидерите на ДОС Воислав) Кощуница, тъй като становищата на квази европейската и квази патриотичната опозиция не са в съответствие с националните интереси на Сърбия, когато става въпрос за отношенията с Република Сръбска, Косово или НАТО", каза той.
Той добави, че Слободан Милошевич и (Йосип Броз) Тито са в миналото.
"Те са миналото, а аз съм настоящето. А това, че внукът на Милошевич Марко е в нашата листа, е негово желание. Марко е искрен социалист и не се активизира в СПС заради дядо си. Това ново поколение социалисти със сигурност няма да води политиката от 90-те години", смята председателят на СПС.
На въпрос какво гарантира на избирателите, ако СПС остане на власт след изборите, Дачич каза, че приоритетите са социализъм и патриотизъм.
Коментирайки упреците, че като партия, която се застъпва за социализъм, тя не се бори достатъчно за правата на работниците, Дачич каза, че тази забележка "не е вярна".
"Няколко пъти говорих със синдикатите и им предлагах да се включат в нашата листа, за да могат по-лесно да се борят за правата си в парламента. За да постигнете социална справедливост, трябва да имате икономически развито общество. Открит съм за разговори със синдикатите, за да видим как може да помогнем на работническата класа", каза той.
Запитан защо в кампанията не се споменава борбата с престъпността и корупцията, въпреки че Сърбия фигурира в глобалния списък на Трансперънси интернешънъл сред най-корумпираните страни в Европа, Дачич каза, че борбата с престъпността и корупцията е задължение на всички участващи в политиката, както и на компетентните държавни институции.
На въпрос има ли решение за инфлацията, която в Сърбия е сред най-високите в Европа, Дачич каза, че въпреки външните влияния върху ръста на цените стабилността на пазара е осигурена.
"Стоковите резерви бяха пълни, така че нямахме проблеми със снабдяването на пазара нито по време на епидемията от Ковид-19, нито сега в това конфликтно време. Правителството предприе всички мерки за подпомагане на нуждаещите се от помощ категории от населението и за предприемане на други мерки за намаляване и спиране на инфлацията", каза той.
Коментирайки драстичното увеличение на цените на храните в Сърбия, Дачич каза, че храните са поскъпнали навсякъде по света.
"Не можем да бъдем изолиран остров. Вредните ефекти са много по-малки в Сърбия, отколкото в други европейски страни", смята той.
Помолен да оцени стандарта на живот на гражданите, чиято средна заплата е 550 евро, а средната пенсия е 330 евро, Дачич каза, че през последните десет години броят на заетите и чуждестранните инвестиции са се увеличили.
"Създадени са условия за икономическо развитие, което може да доведе до повишаване на заплатите и пенсиите. Заплатите и пенсиите бяха значително увеличени, но това не е достатъчно и трябва да продължи", каза Дачич.