Ивайло Дерменджиев: Доказан саботаж в Балтийско море може да доведе до доживотни присъди
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0

Председателят на Висшия адвокатски съвет коментира юридическите аспекти около задържания кораб "Вежен"
Председателят на Висшия адвокатски съвет Ивайло Дерменджиев коментира в предаването "Пресечна точка" правните измерения на случая със задържания кораб "Вежен" в Балтийско море.
Корабът, който плава под малтийски флаг, но е с български екипаж, е задържан от шведските власти по подозрение за умишлено прекъсване на подводен оптичен кабел. Министърът на външните работи Георг Георгиев потвърди, че няма задържани членове на екипажа, нито повдигнати обвинения.
"Арестът на кораба, но не и на екипажа, показва разграничаване между собствеността върху плавателния съд и физическите лица. Като европейски граждани, членовете на екипажа могат да напускат кораба, въпреки че той е тяхното постоянно местопребиваване", поясни Ивайло Дерменджиев.
Застрахователни и юридически аспекти
Председателят на Висшия адвокатски съвет открои два ключови аспекта на казуса - политически и икономически. "Политическият засяга евентуалната намеса на определена държава в инцидента. Икономическият, който според мен е по-съществен, се отнася до финансовата отговорност за щетите", обясни той.
Дерменджиев подчерта важността на застрахователното покритие при подобни инциденти. "При небрежни действия на екипажа, например неволно влачене на котва, щетите биха могли да бъдат покрити от застрахователя. Ако обаче се докаже умишлен саботаж, няма застраховател, който би поел подобни щети", категоричен е той.
Отговорност и потенциални санкции
При доказване на умишлен саботаж, отговорността пада върху собственика на кораба, който може да търси регресен иск към оператора. "За подобни инциденти обикновено отговарят капитанът или боцманът, който отговаря за закрепването на котвата. При квалифициран саботаж шведското законодателство предвижда наказание от 2 до 18 години затвор или доживотна присъда", поясни Дерменджиев.