Италиански експерт представи в Русе научната програма „Хоризонт 2020“
- Редактор: Симона Георгиева
- Коментари: 0
Италиански експерт представи в Русе „Хоризонт 2020“.
Програмата ще инвестира 30 % повече средства в научни изследвания, иновации и технологии
„Хоризонт 2020“ е новата програма на ЕС за научни изследвания и иновации за периода 2014-2020, която замества различни програми от стария програмен период като Седма рамкова програма, рамкова програма „Конкурентоспобност и иновации“ и др. Бюджетът й е над 79 милиарда. Над 30 % повече средства ще инвестира Европа до 2020 година в научни изследвания, иновации и технологии.
Какви са условията и начините за кандидатстване, кои за допустимите кандидати и сферите, към които е насочено финансирането, обясни днес пред пълната аудитория в Русенския университет Алесандро Амели, експерт в разработването на проекти по „Хоризонт 2020“ и преподавател в Университета на Болоня Александро Амели. Информационната среща с него беше организирана от Областен информационен център-Русе, „Евро ПроКонсулт- Русе“ и фондация „Аделе“. Лично ректорът на Русенския университет проф. Велизара Пенчева уважи събитието.
Пред представители на бизнеса, преподаватели и студенти, местни власти и неправителствени организации г-н Амели обясни трите основни направления, към които е насочена програмата: високи постижения в научната област, водещи позиции в промишлеността и обществени предизвикателства. На практика всички юридически лица могат да кандидатстват: университети и научно-изследователски организации, публични институции, големи компании, малки и средни предприятия, неправителствени организации. В повечето от случаите партньорството е задължително изискване. В областта на иновациите и научните дейности например партньорите трябва да са най-малко три юридически лица, установени в различни европейски страни, подчерта лекторът.
Условията за кандидатстване са опростени, за ставките за финансиране на бенефициентите са само две – 100 %, или 70 % . Три са критериите са оценка: високи постижения, въздействие и внедряване.
Високи постижения в научната област е първият стълб на „Хоризонт 2020“. Вторият подкрепя стратегически инвестиции в ключови технологии, които са в основата на иновациите и нововъзникващи сектори, тук е важно проектите да са пазарно ориентирани. Третият стълб е насочен към обществените предизвикателства, като климат, околна среда, енергетика, сигурност, транспорт, които не могат да бъдат решени без иновации. При решаването на тези въпроси се включват също социалните и хуманитарни науки, тъй като в тези случаи се намесва и психологическият момент, обясни Алесандро Амели.
Особен интерес залата прояви към конкретните мерки за финансиране на малки и големи компании и на публични бенефициенти. Лекторът запозна присъстващите с поканите, които през тази и началото на следващата година ще бъдат обявени за кандидатстване. За разлика от оперативните програми по „Хоризонт 2020“ по една и съща мярка има възможност да се кандидатства няколко пъти в годината.
Алесандро Амели сподели няколко добри практики. Университетът в Урбино (Италия) заедно с още 5 партньори например е разработил приложение за смартфони, чрез което се следи състоянието на улиците. Италианска фирма е получила финансиране за разработка на нов вид по- ефективна перка за ветрогенератори. Друг проект, получил 50 млн. евро, проучвал нови хранителни протеини и ги тествал пилотно за пазарна реализация. В него участвали няколко научно-изследователски институции и много малки и средни предприятия.
По време на срещата участниците имаха възможност да задават въпроси относно програма „Хоризонт 2020“ и да получат компетентни отговори.
Протестиращи искат оставката на директора на Народния театър
Протестиращи искат оставката на директора на Народния театър
Министър Тодоров застана зад постановката на Джон Малкович в...
Протестиращи искат оставката на директора на Народния театър
Чисто нови електрически влакове ще обслужват линията Русе -...