Испания няма да финансира нови атомни и газови централи, въпреки че ЕК ги счита за "зелени"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 3
Министърът на екологичния преход и трети вицепремиер в испанското правителство Тереза Рибера обяви, че страната ѝ няма да финансира нови атомни или газови централи, въпреки, че Европейската комисия вече ги счита за „зелени“.
Според нея Испания ще обмисли дали да обжалва пред Съда на Европейския съюз решението на Комисията относно зелената енергия, предава БНР.
Според плановете на Министерството на екологичния преход на Испания 74 % от енергията в страната трябва да бъде от възобновяеми източници до 2030 г., а до 2050-та - цялата електроенергия. Тереза Рибера счита, че решението на ЕК е „грешка“ и се надява в Съвета на ЕС да бъде отхвърлено с мнозинство от две трети, за да не влезе в сила на 1 януари следващата година.
Ако това не стане, надеждите са половината от гласували депутати в Европейския парламент да са против него. Министър Рибера успокои испанците, че няма да има недостиг на газ, защото страната не разчита само на „един газопровод“, визирайки кризата с Русия и възможността от спиране на доставките на руски газ за Европа.
Според нея това е още една причина енергийният преход да бъде ускорен, за да няма зависимост, както и спекулации с цената на нефта и газа.
Докладвай този коментар за нередност
×Бай Иван: Тъпаци. Искам да работя киртак в АЕЦ-а и да запечатвам пробити тръбопроводи с парцали и тел за 4 хиляди лева държавна пара. Това е истинска работа а не като тея жендарчета по офисите в днешно време.
Докладвай този коментар за нередност
×до 1: Цената на 1KWh за битови клиенти в момента е 0,20 лв. , което значи, че за производство на килограм водород ще са необходими 10 лева за електричество. Нещо не ми се вярва. Още повече, че произвеждаме и кислород едновременно с водорода.
Докладвай този коментар за нередност
×скептик: Много лошо е, когато политиците решават, че са си самодостатъчни! Получаването на 1 кг „зелен“ водород изисква 50 киловатчаса електрическа енергия и 10 литра вода. Наличните днес, например в Германия, вятърни и слънчеви електроцентрали обаче не стигат за добиването на обемите водород, които ще се използват примерно в стоманолеярната промишленост. Съответно се налага внос на „зелен“ водород. Май целият свят ще ползва фотоволтаиците си да добива водород и едва ще захрани Германия с него. А с какво ще се зареждат електромобилите?!?А останалите производства, а бита?!?