Йоана Младенова е пълна отличничка на матурите след седми клас
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Учителката ми беше много щастлива, благодарна съм и за усилията, които положи, за да ни подготви, заяви столичната ученичка
Ясни са резултатите на близо 117 000 ученици от матурите след седми и след десети клас. Средният резултат по български език и литература е 55 точки при седмокласниците.
Учениците са изпитали трудност да разтълкуват внушенията на стихове в "Опълченците на Шипка". Средната им оценка по математика е 35 от 100 точки.
По региони - най-добре по български език са от София-град, Смолян и Варна, а най-ниски са резултатите в Сливен, Ямбол и Кърджали.
Средно десетокласниците са постигнали 49 точки по български език и 34 по математика. Двама седмокласници имат по 100 точки и на двата изпита.
Състезател по математика и с успехи на различни олимпиади - до този момент Йоана Младенова е била отличничка. Казва, че притеснение е имало, но изпитите ѝ се сторили дори лесни.
„Прочетох статистиката и съм донякъде горда. Аз от начало очаквах да имам сто, но не можех да съм сигурна“, разказа тя пред камерата на bTV.
Резултатите си научава в час.
„От класа няколко човека казаха - излезли са резултатите. Всички започнаха да викат, бях много щастлива. Учителката ми беше много щастлива, благодарна съм и за усилията, които положи, за да ни подготви“, добавя Йоана Младенова.
„Чувах как вика от радост. Голяма еуфория. Нейните съученици също много високи резултати са постигнали. От тези два изпита, за които тя няма право да се яви повторно, зависят следващите пет години - това напряга“, казва майка ѝ Таня Младенова.
От септември Йоана ще учи в Софийската математическа гимназия.
„Мъчно ми е ,че ще се разделя с класа, с учителите, с училището. Но съм развълнувана за новото училище“, казва тя.
За втора поредна година средният резултат на изпита по математика след 7. клас е 35 точки. Според министъра на образованието това е притеснително. Затова се обмисля външните оценявания да са седмица по-късно, за повече подготовка.
"Може би трябва да се направи нещо в самите учебни програми, в характера на задачите, така че да бъдат по-близки до практиката и по-ориентирани към погледа и поколенческите характеристики на новите ученици", заяви проф. Галин Цоков.
И още - работите на седмокласниците да се проверяват приоритетно и резултатите да се публикуват по-бързо.