Инцидент на площадка за радиоактивни отпадъци до АЕЦ "Козлодуй"
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
При инцидент тази сутрин на строителната площадка „Радиана“ са загинали двама строителни работници, а други двама са пострадали, съобщиха за БГНЕС от АЕЦ „Козлодуй”.
На площадка „Радиана” се изгражда национално хранилище за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци, създадени на територията на България. Възложител на обекта е Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци”, а изпълнител на строителните дейности на площадката е Германо-български консорциум „Национално хранилище за радиоактивни отпадъци“. Строителните дейности се контролират от юридическо лице, упражняващо независим строителен надзор в съответствие със Закона за устройство на територията.
Договорът за изграждане на първия етап от Националното хранилище за ниско- и средноактивни радиоактивни отпадъци е подписан през 2016 г., а от 2017 година, когато започват строителни дейности на площадката, отговорността за изпълнението на строителния процес е на строителния консорциум, включително и контрола на достъп до площадката.
Ръководството на Държавно предприятие „Радиоактивни отпадъци” изказва искрени съболезнования на близките на загиналите.
























Bild иронизира Росен Желязков
THE BIGGEST CHRISTMAS PARTY в Русе става двудневно заради...
Мария Захарова: Зеленски, изборите са пред носа ти, а под...
Мария Захарова: Зеленски, изборите са пред носа ти, а под...
Володимир Зеленски: Само САЩ и Доналд Тръмп могат да спрат...