Илън Мъск пуска първите сателити за клетъчни услуги
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Милиардерът иска да се повиши глобалната мобилна свързаност
SpaceX на Илън Мъск изстреля първия си набор от сателити Starlink за предоставяне на клетъчни телефонни услуги навсякъде по света, съобщи компанията в сряда, крайъгълен камък, който милиардерът предупреди, че не може да се конкурира с наземните мрежи, но ще помогне да се запушат клетъчните мъртви зони и да се повиши глобалната мобилна свързаност, пише Forbes България.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Шест от 21-те сателита Starlink, изстреляни във вторник, могат да се свързват директно с мобилни телефони, каза SpaceX.
- Те са първите сателити на фирмата за директен достъп до клетката и са проектирани да функционират като „кула за мобилни телефони в космоса“, според уебсайта на Starlink.
- SpaceX каза, че сателитите първо ще бъдат използвани за тестване на услугата Direct to Cell в Съединените щати, където компанията си партнира с Т-Mobile.
- Веднъж активирана, услугата ще се свързва с обикновени, немодифицирани телефони без необходимост от допълнително оборудване, стига да са 4G LTE-съвместими.
- Starlink заяви, че планира да пусне услуга за текстови съобщения, използвайки технологията по-късно тази година и по-широки услуги за глас, данни и IoT – мрежата от свързани устройства, наречена интернет на нещата – през 2025 г.
Мъск отпразнува успешното изстрелване и каза, че сателитите „ще позволят мобилна телефонна връзка навсякъде на Земята“. Той обаче отбеляза, че има ограничения за технологията. „Въпреки че това е страхотно решение за места без клетъчна свързаност, то не е смислено конкурентно със съществуващите наземни клетъчни мрежи“, каза Мъск, посочвайки сравнително ограничената честотна лента, която е разпръсната върху голяма площ. Starlink също отбелязва, че сателитите ще позволят на потребителите да се свързват „където можете да видите небето“.
Starlink в крайна сметка планира да пусне своята услуга Direct to Cell за клиенти в мрежи по целия свят и каза, че клиентите ще останат „безпроблемно свързани“. В допълнение към Т-Mobile в САЩ, компанията вече обяви партньорства с оператори по целия свят, включително Optus в Австралия, Rogers в Канада, One NZ в Нова Зеландия, KDDI в Япония, Salt в Швейцария и Entel в Чили и Перу. Не е ясно кога тези услуги ще бъдат въведени или какви специфики може да има относно свързаността у дома и в чужбина.
Въпреки че направи революция в начина, по който комуникираме, безжичната технология има своите ограничения и дори високоразвитите нации имат области, където качеството на сигнала е лошо или изобщо не съществува, област, известна като мъртва зона на сигнала. Проблемът може да бъде особено остър в отдалечени райони или такива с труден терен, където географските условия могат да затруднят предаването на сигнал. Starlink, която се надява да предложи високоскоростна интернет услуга до всяка точка на света и вече е използвала сателитите си за свързване на граждани в разкъсваната от война Украйна, се надява да премахне мъртвите зони чрез излъчване на сигнал от космоса.