Икономист: Антибиотик за деца в Гърция е два пъти по-евтин отколкото у нас
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
В Европа има диференциран ДДС, но не навсякъде за ресторантьори, а по-нисък ДДС за храните в магазина и за лекарствата, коментира Румен Гълъбинов
Веднага след изборите започва и същинската работа по приемането на бюджета на държавата. Днес Министерският съвет прие предложените още през септември промени в данъчните закони, а сега на ход е парламентът. Какво ще се промени, ако те бъдат приети и има ли опасност бюджетът да надхвърли 3% дефицит, коментираха икономическите експерти Румен Гълъбинов и Георги Вулджев в ефира на Euronews Bulgaria.
Георги Вулджев:
С тези промени се върви към това намалената ставка на ДДС от 9% за ресторантьорите да остане завинаги. Обсъжданията вървят в тази посока. Асен Василев говори за „запазването на временната мярка“, но тя е вече от три години.
Това, което се предлага, е не промяна, а запазване на статуквото от последните няколко години. По оптимален за бюджета начин.
Румен Гълъбинов:
Аз съм привърженик да следваме практиката в Европейския съюз –в 24 от 27-те държави има диференциран ДДС – но не навсякъде за ресторантьори, а по-нисък ДДС за храните в магазина. И по-нисък ДДС на лекарствата в аптеките.
Потребителите печелят от това. Антибиотик за деца в Гърция е два пъти по-евтин, отколкото у нас.
Това, което се направи тук, беше антикризисна мярка. Тя беше временна, стана постоянна и очевидно, така ще се продължи. Въпросът е, че когато говорим за диференциран ДДС, се има предвид най-вече на храни и лекарства.