Икономиката няма нужда от половината ученици с професионално образование
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Изследване на ИПИ: Индекс на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката
Индексът на съответствие на професионалното образование с профила на икономиката за страната е 54,8 точки, сочи проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ).
Това означава, че за около половината ученици в професионалното образование в икономиката няма насрещно търсене и заетост на кадри с конкретната придобита професионална квалификация.
Сравнително голям спрямо реализацията на пазара на труда е делът на учащите в селскостопанските специалности, хотелиерството и ресторантьорството и ИКТ сектора.
В сравнение с реалностите в икономиката пък недостатъчен е приемът в специалности, подготвящи кадри за преработващата промишленост, строителството и транспорта.
Данните на областно ниво дават още по-ясна представа за съответствието на професионалното образование и профила на икономиката. С най-висок резултат е столицата - 69,5 т., а с най-нисък е област Смолян - 25,0 точки.
Индексът на съответствието между професионалното образование и профила на икономиката показва голямото несъответствие между системата на образованието и нуждите на пазара на труда, смятат в ИПИ. Все още се изучават професии и специалности, чиито кадри не се търсят както в съответните региони, така и в страната като цяло. Разширяването на професионалното образование за сметка на общото средно образование като политика през последните години има и своето негативно изражение, предизвиквайки стремеж към механично запълване на бройки в професионалните гимназии. Данните показват голямата тежест на специалности и професии, които на практика не се търсят, но привличат ученици - от една страна във вече остарели и ненужно широки специалности (например, в селскостопански дисциплини), а от друга, в такива със сравнително ниски разходи за обучение (например, в хотелиерството и ресторантьорството).
Негативните ефекти от несъответствията между това, което се учи, и профила на икономиката могат да се намалят чрез по-общо образование в училищна среда, увеличаване на езиковите и технологичните обучения, разширяване на дуалното образование и професионално ориентиране на учениците, посочват експертите на Института за пазар.