И двете болници в Русе ще строят хеликоптерни площадки
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
И двете болници – „Медика“ и „Канев“, ще изграждат болнични хеликоптерни летища
Към здравното министерство до момента интерес за изграждане на болнично летище в Русе са заявили от УМБАЛ “Канев”, поясниха от Министерството на здравеопазването, цитирани от БРЯГ. Екипът на министерството е готов да окаже методическа помощ относно изискванията за изграждане и експлоатация на съоръжението, поясниха оттам.
„Ние също проектираме хеликоптерна площадка, която финансираме сами, както и изграждането на цялото съоръжение. В нашия екип вече имаме двама специалисти- лекар анестезиолог и медицинска сестра, които успешно преминаха курса във Военномедицинска академия”, каза Алисе Муртезова, административен директор на лечебни заведения „Медика" в Русе.
Терените за болничните хеликоптери ще са на земи, на които могат да се изградят такива летища със съответната логистика, място за горива и експлоатационни материали, поясниха и от транспортното министерство за медията ни.
Мястото за хеликоптерна площадка не трябва да е в област, в която има редовни неблагоприятни атмосферни условия като ниски облаци, мъгла, наводнения от бури или наводнения от води. Площадки не трябва да се разполагат и до фабрики, електроцентрали и други съоръжения, които създават дим и по този начин нарушават видимостта. Освен това не трябва да се намират в непосредствена близост до жилищни райони и не трябва да пречат за развитието на населените пунктове. Летището трябва да е в близост до източници на енергия, топлофикационни линии. водоснабдяване, телекомуникации, канализационни, сухопътен транспорт и метро станции, сочи ръководство за изграждане на хеликоптерни площадки за гражданската авиация, публикувано е quosub.tutkrabov.net.
В Русе вече е идвала специализирана комисия, за да оглежда подходящ терен за такова летище. Теренът, на който са се спрели специалистите, е на кея, под болница „Канев“.
Защо рестартира процесът по изграждане на системата за спешната медицинска помощ по въздух?
Дали обаче това ще е окончателното място, предстои да стане ясно. Транспортният министър Георги Гвоздейков заяви в края на седмицата, че са рестартирали процеса по изграждане на системата за спешната медицинска помощ по въздух, защото бил забавен и поведен в грешна посока от служебното правителство.
Гвоздейков посочи, че предишният кабинет е искал да изгради оперативните бази за хеликоптерите на територията на няколко болници в страната. „Това е абсолютно недопустимо и е в противоречие със закона. Оперативната база представлява терен от над 6 декара, на който трябва да бъде изградена площадка и инфраструктурата, с която да се осигури поддръжката на хеликоптерите, местата за почивка на персонала, местата за навигация и комуникация, ГСМ склад. Всичко това няма как да бъде изградено на територията на болница“, обясни министърът.
Министърът уточни, че ще бъдат изградени 6 оперативни бази, като терените за четири от тях вече са осигурени. Поясняваме, че оперативните бази за хеликоптерите са основните точки, откъдето хеликоптерите ще обслужват болниците в цялата страна. Т.е. 6-те оперативни бази нямат отношение към болничните площадки за хеликоптерите, където въздушните апарати ще доставят пострадали и болни пациенти.
"Министерството на транспорта предостави три терена, които са на съществуващата инфраструктура на летище София, летище Пловдив и летище Търговище в село Буховци, където ще бъдат три от оперативни бази. Четвъртата ще бъде на терен на община Сливен. Другите две точки са летище Долна Митрополия, на военновъздушното училище, а последната точка е на летище Габровница – бивша военновъздушна база, която към момента е с отпаднала необходимост. Работим за прехвърляне на последните два имота към Министерството на здравеопазването", каза още Гвоздейков. До всяка точка на страната ще могат да се придвижват по 2 хеликоптера в случай на по-сериозен инцидент.
Най-близките хеликоптерни бази, които ще обслужват Русе, са в Търговище и Долна Митрополия.
Алисе Муртезова: Мястото на хеликоптерните бази не е обмислено - излиза, че ще спасяваме територии, а не хора
Болници “Медика” също проектира хеликоптерна площадка, която финансираме сами, както и изграждането на цялото съоръжение. В нашия екип вече имаме двама специалисти- лекар анестезиолог и медицинска сестра, които успешно преминаха курса във Военномедицинска академия.
Определянето на мястото за оперативни бази отново не е обмислено достатъчно. Подходено е чисто териториално да има достатъчен диаметър, който да бъде покрит, без да се вземе предвид гъстота на населението, статистика за брой ПТП-та, натоварен паневропейски коридор и т.н. Излиза, че ще спасяваме територии, а не хора.
За Русе никога не е ставало въпрос да има оперативна база в болница, а да бъде разположена на територия, отговаряща на всички изисквания за безопасност, съобразена с метеорологичните особености на района и т.н. А хеликоптерните площадки ще са в болниците, както е по цял свят.
Докладвай този коментар за нередност
×P P: Болниците трябва първо да подготвят мястото за приемане на хеликоптерите. В Германия се използва площадката на последния етаж на сградата. Херикоптерът стои 1–2 минути, колкото да остави пострадалия и излита. Тава не е линейка и да стои в двора на болницата. Остава строителните инженери да кажат плочата ще поеме ли тежестта на хеликоптера. Той все пак не е бомбандировач, но при проектирането какво се е било в заданието не е известно. На пръв поглед УМБАЛ “Канев” изглежда по-подходяща. Относно шумът, сградата е висока и районът не е тъй гъсто населен както в Здравец изток. Едва ли всяка минугта ще има нуждаещи си от такава помощ. Освен това става въпрос за човешки живот.
Докладвай този коментар за нередност
×Mm: Каква хеликоптерна площадка на плажната алея. Тези хептен ни взеха за шарани. Това нещо спокойно може да се построи накрая на града!
Докладвай този коментар за нередност
×daskal: И на двете болници точно хеликоптерни площадки им липсват. Други проблеми изобщо нямат!
Докладвай този коментар за нередност
×123: Накъде без медика ? Само че как ще кацне хеликоптер по нощите в онази супер населена зона ? Кой за последно чу как се снижава на пълни обороти хеликоптер ? За Канев как да е, отдалечена е и е на брега на реката а за Медика ? Просто Герб и тяхната крадяща безобразно клинични пътеки кочина (медика) се е впила като вампир в бюджета на здравната каса и краде от всеки метър бинт. Честито на спящите 15 етажки наоколо, които ще стават на маймуни при докарването на поредният ранен мафиот по нощите. Като онзи дето пукна край Ловеч.
Докладвай този коментар за нередност
×Бб: Браво ,докато гонят всички работещи доктори от Канев ,шефовете вече ще могат да ходят по новите вили и на сърф с хеликоптера ,да са ни живи и здрави ,на тях чакаме да ни спасят ,пенсионирани милиционери и военни и сега и летци да сложат да оперират и спасяват вместо доктори !