Хроничен синуит. Как да го различим от коронавируса?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
През този сезон почти всеки втори човек се оплаква от запушен нос, хрема или тежест в областта на челото. За настинка ли става дума, за синуит или за Омикрон?
"Запушеният нос може да бъде от най-баналното възпаление на носа или ринит, другата възможност е ринусинуит, тъй като лигавицита в носа и на синусите една и съща и възпалението се прехвърля", това каза по NOVA д-р Георги Кукушев, специалист по УНГ във ВМА.
"Обикновено острият ринит и ринусинуит минават почти като преминаването на една настинка, лекували са се преди коронавируса, лекуват се и сега по същия начин", добави той.
"Хроничният синуит се получава, когато симптомите прогресират, когато минат повече от няколко месеца, защото когато една инфекция е от дълго време, лигавицата в носа и в синусите задебелява. Когато това стане, се създава предпоставка за задръжка в тези синуси, в един момент процесът е необратим, не могат да се дренират добре синусите и се налага оперативна намеса", информира лекарят.
"Много малък процент от случаите с острия синуит могат да стигнат до болница, това става при пълно запушване на синусите и няма как процесът да се обърне с медикаменти. Прави се скенер и при необходимост се дренира оперативно", отбеляза д-р Кукушев.
"Хроничния синуит се дели на два вида - с полипи и без полипи. Лечението е комбинирано - оперативно и медикаментозно", разясни още специалистът.
"Лесно може да се каже, че симптомите са близки до тези на коронавируса, но в днешно време прекалено се акцентира върху тестването и фокусирането върху тях, приликите и разликите, е работа на инфекционистите и специалистите. Омикрон често си протича като един нормален синуит, който почти всеки един човек го е карал", каза медикът.