Христина Бабалова: Детето ми проговори на 9 години, но не благодарение на държавното училище!
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Родители се борят за нов модел на приобщаващо образование
Без родители децата с проблеми не могат да оцелеят. Но е абсурд майките на деца с аутизъм да стоят с тях на училище. Детето да осъзнава колко е различно и да се пита защо всички стоят сами, а аз - с майка си?
Това разказа пред "(О)позиция“ на в. "Сега" Христина Бабалова, майка на момче с аутизъм и съучредител на Сдружение „Аутизъм – образование, бъдеще и и възможности“. Според Бабалова в България се работи много на парче, въведеният модел на приобщаващо образование не дава добри резултати, дори се говори, че се е провалило, а майките се превръщат в градски таксита, обикалящи от услуга на услуга. "Минахме през няколко училища. В едното от частните работихме по много добра система, сходен модел трябва да се приложи и в държавните училища. При този модел успявахме да осигуряваме работа с логопед два пъти на ден, не може да има сравнение с осигуряваните в момента 1 час седмично логопед и 1–психолог", разказа Бабалова. Благодарение на усърдната всекидневна работа на логопеди и психолози синът на Бабалова, който не е говорил до 9-годишна възраст, в момента на 14 г. има доста добър речник. Родителите на деца от спектъра се борят приобщаващото образование да не е индивидуално, защото това е много скъпо, но поне да стане екипно.
Тя е категорична, че трябва да се обърне много сериозно внимание и на спорта и изкуствата за деца със СОП. Г-жа Бабалова разработва в момента заедно с екипа си проект за дневен център "Вила Аутистика". Той ще е предназначен не само за деца и младежи с аутизъм, а и за техните родителите. "Искаме да го превърнем в оазис, където тези хора да получават подкрепа", каза г-жа Бабалова.
Детето ми е 100% инвалид и тъй като е умствено съхранен, учи в училището си в чудесен синхрон с останалите съученици. Нуждаем се спешно от подвижна платформа, тъй като досега го носех на ръце между етажите, но вече не мога".