Хлябът поскъпва, никой не знае с колко
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Хлябът поскъпва. Цената на насъщния ще се увеличи тази година, но все още не е ясно с колко.
Това става ясно от прогнозата на Софийската стокова борса. Причините са няколко - през миналата година пшеницата е поскъпнала с 10 процента. През 2019-а сериозен скок има и при горивата - с над 25 процента. Единствено захарта и олиото са поевтинели.
Колко точно ще струва хлябът е трудно да се прогнозира. Влияние ще окажат няколко фактора освен пшеницата, твърдят експертите в търговията на едро.
„Някои производители ще се опитат да гонят в рамките на 5-10 процента , други ще се задоволят с 1-2 процента. Пазарът е много динамичен. Расте средната работна заплата в България. От началото на тази година се повишава и минималната работна заплата”, заяви Васил Симов, председател на Софийската стокова борса пред Нова тв.
Фактор за формиране на крайна цена за потребителите е и скокът при горивата. „Специално за суровия петрол отбелязваме ръст от 27 процента. Това няма как да не повлияе не само на цените на производните на петрола, но и върху другите стоки, които се произвеждат”, каза Симов.
Хлябът ще поскъпва, заяви преди няколко дни и председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева. Причините за това са комплексни - от тол таксите, през евентуална лоша реколта до поскъпването на тока и газа.
Тя обяви, че не участват в стачки, защото ако народът остане без хляб, това означава обявяване на военно положение. "Ситуацията е напрегната. Очакванията за отразяване на тол таксите върху цените на насъщния са много тревожни", каза тя.
По думите й нямаме ясна представа как ще се отрази поскъпването върху целия бранш, тъй като всеки хлебопроизводител има собствен периметър, в който доставя своята суровина и превозва допълнителната суровина. Суровината не беше включена в таблицата на Световната банка.
"Световната банка някак много наизуст беше определила някакви 2 стотинки на бройка хляб, като се базираше на цени на основни суровини от преди 3-4 години. Неактуалността на тези изчисления ни прави тревожни и неустойчиви в икономическо развитие", каза Кукушева пред БНР.
Тя не пожела да конкретизира поскъпването на хляба в следствие на тол таксите.
Кукушева отново повтори, че в хлебопроизводството има огромен сив сектор и поскъпването би увеличило неговия обем.
Другата причина за поскъпването е сушата.
"Липсата на сняг води до невъзможност растенията да създадат своя силна коренова система. Очакваме, че не малко площи в България ще бъдат разорани напролет, когато се установи какви са щетите", каза Кукушева и обясни, че няма опасност България да остане без пшенична реколта.
Очакването поскъпване на цената на хляба и на всички останали стоки и услуги в страната се диктува и от очакваното повишение на цената на енергията за бизнеса, на газа, на новата минималната заплата, покачването на цената на нощния труд.
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
НАПАРАПЕТВАНЕ
НАПАРАПЕТВАНЕ
Предизвикателства забавят реставрацията на Доходното здание
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...