Харчат като за последно общите пари и ламтят за още
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Голямото отупване на данъкоплатците върви в крак с милиардни бюджетни излишъци, огромни разхищения и нарастваща лакомия на властта и нейните бизнес обръчи.
И да иска, правителството не може да вдига данъци, защото в коалиционното споразумение пише - никакво увеличаване на бремето за данъкоплатците до края на мандата. Премиерът Борисов и финансовият министър Владислав Горанов често повтарят това твърдение, а носовете им растат ли, растат...
През отиващата си година например управляващите са планирали да измъкнат от джобовете ни 450 млн. лева повече. Това е записано черно на бяло в мотивите към бюджет 2018 - сумата трябва да дойде от покачването на пенсионните осигуровки, от вдигането на осигурителните прагове и минималната заплата, от увеличения акциз на цигарите и др. В тези 450 млн. дори не е включено повишаването на акциза за нагреваемите тютюневи изделия, което стана ненадейно и по никое време - по средата на годината, пише вестник Сега.
2019 г. се очертава особено неприятна за гражданите и бизнеса.
Кабинетът вече сервира част от изненадите за данъчноосигурителните промени за догодина и е ясно, че ще плащаме повече на държавата - без гаранция, че ще получим повече грижа и качество от нея.
Първата серия горчиви хапове е от категорията „местни данъци и такси“. Важна новина е, че който има повече от едно жилище, догодина ще плати двойно повече за първото - защото финансовото министерство е решило, че в тези случаи няма нужда от 50% облекчение на данъка за основния дом. Другата голяма новина засяга всеки собственик на автомобил. Данък МПС вече ще зависи и от количеството мръсотии, които излизат от ауспуха, което значи, че притежателите на по-стари коли ще плащат повече. Трябва да отчетем, че за возилата от по-новите поколения данъкът ще намалее. Но групата на печелившите е малка, докато потърпевшите са между 2.5 и 3 милиона - толкова са вехтите возила у нас. Ще кажете - опазването на въздуха изисква жертви. Така е. Само че "зеленият" импулс на властта е прекалено плах - промените в облагането не са толкова драстични, че българите с трошките да се юрнат да се отървават от тях. Армията на автомобилите - екологични бомби, няма да намалее. Бедните хора пак ще си карат евтините коли, само че годишният им данък ще порасне.
Засега не е ясно ще мине ли предложението дрехите втора ръка да бъдат обложени с еко такса - което си е маскиран данък.
От сигналите за „реформа“ в здравеопазването, които властта усилено дава напоследък, направо ни настръхват косите. Защото нахално посягат към парите ни, без гаранции за истинска промяна. Следвайки девиза "Другари, дайте да дадем", ресорният министър Кирил Ананиев предлага всеки българин да плаща още една здравна вноска - по 12 лева месечно, намесва частни застрахователни фондове и се опитва да прехвърли на тях грижата за финансирането на по-скъпите лечения.
Огромно напрежение създават намеренията на правителството да размества прагове, тавани и темели в пенсионноосигурителната сфера.
Приличат на усилията на мамут да подрежда китайски порцелан по рафтовете на стъкларски магазин. Планът на властта е от Нова година да вдигне драстично пределния осигурителен доход - от 2600 на 3000 лева. Това ще е шамар за всички, които получават заплати над 2600 лв., защото ще се наложи да плащат по-големи осигурителни вноски. Лошото в натежаването на осигуровките е, че когато дойде време за пенсия, държавата ще плаща колкото може, а не колкото човек е заслужил. Факт е, че за поредна година правителството отказва да премахне тавана на новоотпуснатите пенсии, така че парите, които ще получаваме на старини, да са съразмерни на осигурителния ни принос. Очевидно е защо - търсят се всякакви "тапи" за запушване на пробойните във фалиралата държавна пенсионна система. И всичките са за сметка на данъкоплатците.
Правителството шмекерува и на едро, и на дребно
Докато повтаря по телевизора, че коалиционното споразумение изключва нови тежести за бизнеса и за гражданите, министър Горанов тихичко е мушнал в пакета данъчни закони за 2019 г. предложение за стоварване на ДДС върху ваучерите за храна, които много български фирми дават на персонала си. Това автоматично означава 20% удар върху стойността на купоните. Но нашият Кашпировски ни убеждава, че всичко е точно.
За да угоди на кастата на експерт-счетоводителите, властта преди време тихомълком прокара в закона задължение и за малките фирми да плащат на одитори да им заверяват годишните отчети. И макар че всички бизнес организации вече дълги месеци настояват дребните да бъдат пощадени от този напълно излишен разход, а правителството неведнъж обещава да поправи несправедливостта, то е пропуснало да включи съответен текст в законовите промени за 2019 г. Жертви на недомислието са 6500 предприятия, които трябва да дават грешните 13 млн. лева годишно за заверка на отчети. Иначе и в програмата си, и пред избирателите управляващите обясняват колко е важен дребният бизнес и какви грижи полага властта да го разтовари от разходи и бюрокрация.
А пакетът от данъчни промени за 2019 г. все още е само проект. Нищо чудно, когато депутатите се захванат да го приемат, да прокарат и други сюрпризи, травмиращи данъкоплатците.
Каквото и да говорят властимащите, данъчно-осигурителната тежест расте.
А най-много расте данък „корупция“, който е и най-жестокият. Защото го плащаме не само с парите, но и със здравето и дори с живота си. Пътят за Своге отне живота на 20 души. Трагичната катастрофа нямаше да се случи, ако държавата си беше свършила работата на възложител и контрольор на ремонта на злополучното шосе.
Преди дни прокуратурата уличи престъпна шайка, която се е гаврила с раково болни хора и е подменяла животоспасяващи лекарства. Никой не знае колко е продължило това и още колко подобни ОПГ-та действат в държавата.
София плаща луди пари за реконструкции на улици и градинки и кара всички да се чудят кое е най-страшното - кичът, разхищенията или наглостта на чиновниците и на фирмите проектанти, изпълнители и надзорници. И не е само столицата, която троши средствата на българските, че и на европейските данъкоплатци. Вижте варненските общинари - искат да откупят зарязан строителен изкоп в центъра на града за 43 млн. лева. „Дупката“ е на известния червен бизнесмен Георги Гергов, който отдавна се чуди как да се отърве от нея. Затова местният парламент начело с кмета Иван Портних (ГЕРБ) предлага държавният бюджет да извади милионите за сделката, т.е. пак посягат нахално към нашите джобове.
И ако това е „дребна“ сума, нека си припомним, че неотдавна щедрото правителство бръкна в бюджета и извади половин милиард лева за ремонт на язовири, като ги повери на едно държавно предприятие, което нищо не разбира от водностопански дейности - Държавната консолидационна компания.
Примерите са безкрай, но сюжетът е един - централната и местните власти харчат като за последно общите пари и ламтят за още.
Затова простосмъртните данъкоплатци трябва да бъдат цедени до стотинка. Иначе министрите начело с Бойко Борисов са велики илюзионисти - цяла година въртят пред очите ни бюджетни излишъци, докарват ги до 2 млрд. лева и отгоре, а около Коледа замахват няколко пъти с вълшебната пръчка и - хоп, милиардите изчезват.
Парадоксалното е, че бюджетът е в добра форма, а въпреки това правителството упорито вдига данъци, данъкоподобни такси и осигуровки. Първият въпрос е защо го прави. Отговорът е ясен - за да има повече за раздаване, за крадене, за източване, за обществени поръчки за „наши фирми“, за ухажване на определени социални групи, на бюджетно зависими касти и служби, за пазаруване на гласоподаватели. Вторият въпрос е докога ще търпим да ни отупват като брашнен чувал.
Пенчо Милков посрещна коледари
Над милиард евро пратиха емигрантите на близките си в...
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Запалиха спяща жена в метрото на Ню Йорк
Внезапно почина кметът на Две могили