Григор Сарийски: Прогнозата за европейската икономика е облачна с изгледи за катастрофа
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 1

Експертът от БАН прогнозира тежки времена за България при влизането в еврозоната
Влизането на България в еврозоната може да доведе до "гръцки сценарий", предупреди доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при Българската академия на науките (БАН) в интервю за Българското национално радио (БНР).
"Не е реалистично още през февруари страната ни да поиска конвергентен доклад за влизане в еврозоната", категоричен е експертът.
Според данните на Министерството на финансите към края на ноември 2024 година, разходите в хазната са се увеличили с над 16 процента, докато приходите бележат ръст от едва 8 процента. Разходите за лихви нарастват с около една четвърт, а неданъчните приходи намаляват наполовина.
"Данните показват, че устойчивостта на финансите ерозира. Да вкараш такава страна в еврозоната, означава, че тя ще последва гръцкия сценарий", подчертава доц. Сарийски.
Европейската икономика в криза
Цитирайки управителя на Европейската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард, експертът отбелязва, че Европейският съюз и еврозоната са изправени пред екзистенциална криза. Германия, като основен икономически двигател, отчита спад на брутния вътрешен продукт (БВП) за втора поредна година.
Високи цени в България
На въпрос за високите цени в страната, доц. Сарийски посочва три основни фактора:
- Ръст в цените на суровините
- Висок дял на трудоемките производства
- Увеличение на заплатите
"Търговците много бързо наваксват с тенденциите при доходите на потребителите", обяснява икономистът.
Докладвай този коментар за нередност
×Анонимен : Както се казва ,,Хубава работа ,ама българска работа,,.Ще вдигаме заплати на хрантутнически сектори ,пък после ще вдигаме данъци и др.,да запълваме бюджетни дупки.А всички останали ,просто са псевдо поданици на това подобие уж на държава,и ще пият все по студена вода.Няма ,и няма да има управия.Ще има оправяне отзад на все по бедните ,за сметка на оправяне финансовото положение на много почтинищоправещи.