Григор Григоров: Алчността на българските фермери е по-голям проблем от украинското зърно

17
Той е на мнение, че забраната за внос на различни култури от Украйна няма да се отрази положително на потребителската кошница
Той е на мнение, че забраната за внос на различни култури от Украйна няма да се отрази положително на потребителската кошница Снимка: Дарик

Той е на мнение, че забраната за внос на различни култури от Украйна няма да се отрази положително на потребителската кошница

"Всичко на фона на това, което е внесено, говори само за едно – некомпетентност, нечетене на собствените статистики или просто съвсем друга игра..."

Внесените в България количества пшеница и царевица от Украйна не надвишават и един процент от наличното в страната и по никакъв начин не могат да повлияят на пазара у нас. Това заяви в интервю за Дарик Радио земеделският производител и търговец на зърно Григор Григоров.

Според него, вместо да подкрепя индустрията, правителството я съсипва с въведената вчера забрана за внос от Украйна.

Всичко на фона на това, което е внесено, говори само за едно – некомпетентност, нечетене на собствените статистики или просто съвсем друга игра”, коментира Григоров.

Според него зърното е само привидният проблем, а всъщност истинската причина за забраната на внос на продукти от Украйна са евтините яйца оттам, които наводниха пазара преди Великден. Дневната консумация на яйца в България е 3 млн. броя, посочи Григоров и сметна, че българските производители на яйца са били ощетени с около 300 000 лв на ден заради разликата в цената от 10 стотинки. Той намекна и за картелно споразумение между няколкото големи родни производители на яйца и птици.

Всички изгледи са за още по-добра реколта от пшеница тази година, като се очакват около 6,5 млн. тона. Дори да нямаме внос от Украйна, пак ще имаме свръхналичност, посочи агробизнесменът. Той е на мнение, че никой не следва пазарната логика и всеки си измисля цени.

По думите му, в случая движеща е алчността на българските фермери. В търсене на по-висока цена някои не са успели да реализират собствената си продукция от пшеница.

Най-големият печеливш от войната в Украйна е България, смята Григор Григоров. Той разкри, че за последната стопанска година е спечелил колкото за предходните 4 години взети заедно, тъй като не е задържал продукция в очакване на по-високи цени, а я е реализирал на борсови стойности.

Получава се един външнополитически акцент, че в България се създава настроение срещу Украйна и войната там. Показваме на света, че не сме надежден партньор и солидарен партньор в ЕС, смята земеделският производител, който има опит и като общински съветник във Варна.

Той е на мнение, че забраната за внос на различни култури от Украйна няма да се отрази положително на потребителската кошница.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 5
    5
    до фермера
    А украинското що е по-евтино?!? Те не торят ли, ток не ползват ли, че и война има на територията им?!? Май има нещо сбъркано тука, да не говорим какви състояния имат тези, дето най-много протестират. Сигурно са ги натрупали като са реализирали продукцията си на загуба, а?!?
  • -1
    4
    . . .
    Може да е спечелил и десетократно като е внасял украинско жито, но да е спечелил тази година повече отколкото миналата година, като е произвел и продал жито в България да ги разпъва тези локуми на хора, които не се занимават със земеделие.
  • 0
    3
    Грешка
    Алчността идва от производителя,които купува украинската менделеева таблица и я продава за българско качество за 6лв литъра!!! Аре да не тръгнем да видим,кой е алчен?И ТОВА Е ОТ 20Г НЕ Е ОТ ВЧЕРА НАЩО СЕ ТЪРГУВАШЕ В ИТАЛИЯ НО ТАЗИ ГОДИНА НЕЩО СТАНА!
  • 1
    2
    Fermer
    Слушах го днес този шибек по Дарик радио.Зърно производителите били алчни!Никой обаче не отчита двойно и тройно по-големи разходи за производството.Тор от 400-500лв. На 1600лв. Семена от 280лв. За торба миналата година тази година 400лв.Горива препарати всичко на горе.Да не говорим,че собствениците на земя изнудват за все по големи и големи ренти.Е на тия ниските изкупни цени как да стане това производство?
  • 20
    1
    18
    Дано не съм лош пророк, но на този умен господин има вероятност да му се запалят нивите и складовете. Уж случайно. В такава клоака живеем.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари