Господин кмете, защо борбата срещу комарите е неефективна?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 14
УВАЖАЕМИ ОБЩИНСКИ СЪВЕТНИЦИ,
УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,
Правя изказване относно пръскането и борбата срещу комарите в Русе.
Кметът Пламен Стоилов пак демонстративно напусна заседанието на общинския съвет, което е ново потвърждение, че не го вълнуват, нито комарите, нито проблемите на гражданите в Община Русе.
През 2018 г. приключи скъпата обществена поръчка възложена на Асоциацията на дунавските общини с председател кмета Пламен Стоилов. За изработването на географска система за наблюдение на комарите (тяхната регистрация) бяха похарчени 1 млн. и 425 хил. лв. В тази сума са включени 442 хил. лв. за социологически проучвания, публичност, преводи и документи, и още 26 хил. лв. за оборудване, пътни и квартирни. Смисълът и целите на този проект според изпълнителите бяха: да локализира местата където трябва да има превенция; да се управлява рискът от прекомерна популация на насекоми, които засягат общественото здраве и безопасността; да дава информация в реално време за тези процеси и се синхронизира борбата с комарите; да се потърсят иновативни методи, като увеличаване популацията на водни кончета, които унищожават ларвите на комарите или други полезни биологични вектори.
Въпреки похарчените пари, преди седмица министър-председателят Бойко Борисов констатира, че: „По река „Дунав от комари, насекоми и въшки е страшно бедствие.“ Това се отнася и за Община Русе.
По този повод искам да задам на кмета Пламен Стоилов следните въпроси:
- Локализирахте ли месата в Община Русе където трябва да има превенция и каква точно превенция извършихте там, за да няма в общината комари?
- Как управлявате в Община Русе риска от прекомерната популация на комари, които засягат пряко общественото здраве и безопасността на жителите на общината?
- Как синхронизирахте борбата срещу комарите в Община Русе със съседните общини?
- Потърсихте ли иновативни методи за борба с комарите в Община Русе, като унищожаването на лаврите им чрез увеличаване на популацията на водни кончета или чрез други полезни биологични вектори?
- Колко пъти, кога и как пръскахте срещу комарите в Община Русе?
- На каква стойност са тези пръскания до сега и защо борбата срещу комарите е неефективна?
Господин кмете,
Комарите са поредното доказателство, че парите от европейските проекти не се инвестират в по-добра околна среда и начин на живот на гражданите на общината, а само се усвояват от фирми близки до управляващите. Иначе, как да си обясним факта, че от два месеца в Община Русе върлуват комари с големината на врабчета и даже кучетата се плашат от тях и ги лаят. За сумата от 1,5 млн. можеше да направите адресна регистрация на всички комари, да им поставите ушни марки или намордници, за да не ни хапят.
Писаното остава, както остават записаните и неизпълнени цели от поредния европейски проект.
Идва Видьов ден!
Мариян Димитров
Журналист: Нападателите в мола са с профил на деца без...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Нидал Алгафари: Почти са се договорили за правителство
Нидал Алгафари: Почти са се договорили за правителство
Водата поскъпва след Нова година