Глобиха кмета на Пловдив заради мръсния въздух
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 2
В Пловдив е красиво, но може да бъде опасно за здравето
Кметът на Пловдив е глобен с 300 лв. за това, не изпълнява решението на Върховния касационен съд от 22 юли 2021 г. за привеждане в съответствие с европейските норми на концентрацията на фини прахови частици (ФПЧ10) на територията на община Пловдив. Това се вижда от окончателно решение на Окръжния съд в Пловдив, пише вестник "Сега".
На 22 юли 2021 г. върховният съд задължи местните власти в Пловдив за една година - до 22 юли 2022 г., да предприемат всички нужни мерки, за да изчистят мръсния въздух в града. По това време това беше безпрецедентно решение по колективно дело за чистота на въздуха.
Изпълнителното дело срещу пловдивския кмет е заведено от адвокат Михаил Екимджиев и Фондация "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", които инициираха и процеса срещу Пловдив.
Кметът обжалва глобата от 300 лв., наложена му от държавен съдебен изпълнител. Окръжният съд в Пловдив обаче приема, че може да се направи обоснован извод, че е налице неизпълнение на задълженията, посочени във влязло в сила съдебно решение. Кметът не е представил доказателства за ефективни мерки и действия за опазване на качеството на атмосферния въздух в града. Затова и налагането на глобата е законосъобразно действие на съдебния изпълнител, приемат съдиите Стефка Михова, Борис Илиев и Николай Стоянов (докладчик).
В друго производство съдът вече е изследвал какво следва да се разбира под "достигане на нормативно допустимите нива /концентрации/ на фини прахови частици 10 ФПЧ10/ в атмосферния въздух на града", като се е позовал на наредба по темата, в която са отразени средноденонощните и средногодишните норми за опазване на човешкото здраве, както и допустимите отклонения от тях. Съдът е приел, че не е налице основание да се счита, че решението на ВКС е изпълнено, в случай че на 28 юли 2022 г. концентрацията на ФПЧ10 е била в норма, че следва да бъде отчетено правилото, че концентрацията на ФПЧ10 не следва да бъде превишавана повече от 35 пъти (в 35 денонощия) в рамките на една календарна година, през която допустимите нива на ФПЧ10 следва да са в определена норма през поне една цяла календарна година.
След пробива по делото за въздуха на Пловдив, което се проточи десетина година и ходи на три инстанции, колективното дело за въздуха на София приключи за 4 години в края на 2021 г., като кметицата Йорданка Фандъкова не обжалва пред горните инстанции, след като беше осъдена да предприеме мерки, които също се оказаха неглижирани.
В края на 2022 г. екологичното сдружение за "За Земята", което бе част от ищците срещу администрацията на Фандъкова заради наднорменото замърсяване, обяви, че Столичната община не е изпълнила решенията на съда по делото, в което тя бе осъдена в срок от 12 месеца да предприеме мерки срещу мръсния въздух в София. "Последният срок за действие по този въпрос, посочен в съдебното решение на Софийски градски съд, изтече на 25 ноември 2022 г. За съжаление повечето мерки, които съдебната институция записа като задължителни за изпълнение, не са постигнати", обяви "За Земята".
Столична община не е изпълнила решенията на съда по делото, в което тя бе осъдена в срок от 12 месеца да предприеме мерки срещу мръсния въздух в София.
Докладвай този коментар за нередност
×Сашо: А нашичкият кога ще го глобят за замърсени въздух и разкопаните улици,?
Докладвай този коментар за нередност
×Аз: То ако беше толкова лесно с въздуха... За да стане трябва да забрани всички автомобили в Пловдив, включително и на съдиите и на зелените сдружения.