Германски учен: Задава се "вирусен ураган"

4
Мерките, въведени заради коронавируса, се разхлабват прекалено бързо и с широка ръка, смята професор Александър Кекуле
Мерките, въведени заради коронавируса, се разхлабват прекалено бързо и с широка ръка, смята професор Александър Кекуле Снимка: DPA

Вирусен ураган може да се разрази в Германия още през есента, предупреждава един от най-реномираните вирусолози в страната. Мерките, въведени заради коронавируса, се разхлабват прекалено бързо и с широка ръка, смята той.

Германските медии дават широка гласност на критиките, които отправя срещу разхлабването на мерките един от водещите вирусолози в страната. "Вирусен ураган" може да зелее Германия през есента, предупреждава професор Александър Кекуле, един от най-реномираните вирусолози в страната. Кекуле смята, че ограниченията, въведени заради коронавируса, се вдигат прекалено бързо, прекаленно едновременно и с широка ръка, докато всъщност е необходима устойчива защитна концепция. В същото време институтът "Роберт Кох", най-авторитетната инстанция за развитието на заразата в Германия, бие тревога, че от три дни насам броят на новозаразените отново расте, пише Дойче Веле.

Скоро няма да имаме нито ваксина, нито лекарство

На вчерашната среща между канцлерката Ангела Меркел и министър-председателите на отделните германски провинции бе решено още преди началото на лятната ваканция всички ученици в страната постепенно да се върнат обратно в класните стаи. Ще бъдат осигурени и допълнителни капацитети за връщане на децата в детските градини и яслите. В тази връзка професор Кекуле предупреждава, че отварянето на училищата и детските градини неизбежно ще доведе до бързо нарастване на епидемиологичната активност. По неговите думи, идеята да се предпазват децата с помощта на маски е чисто и просто илюзия.

Експертът признава, че строгите карантинни мерки са на път да разрушат социалния, политическия и икономическия живот в Германия и че произтичащите от тях отрицателни последици за човешкото здраве може да се окажат по-сериозни в сравнение със смъртността от пандемията. Въпреки това, добавя Кекуле, облекчения за контактите между хората могат да се въвеждат едва когато има надеждна защита срещу болестта. А в скоро време най-вероятно няма да има нито ваксина, нито стаден имунитет, нито лекарство срещу КОВИД-19, казва професорът и изброява четирите най-важни елемента на ефикасната защита дотогава: да се пазят рисковите групи, да се носят маски, да се обяснява на хората как се развива инфекцията, резултатите от проведените тестове да водят до бързи реакции на властите.

Още години

Най-опасният ни враг сега е не толкова вирусът, колкото времето“, казва Кекуле и пояснява, че пандемията не е катастрофа, случваща се в забавен каданс, а има експлозивна динамика. "Политиката е на път отново да изгуби съревнованието с времето", предупреждава вирусологът. Според него, епидемията от коронавирус може да избухне през есента с нова сила: "Липсата на имунитет, занемаряването на предпазните мерки, недостатъчната закрила на рисковите групи - всичко това може да доведе през есента до вирусен ураган", смята вирусологът.

Учените са единодушни, че новият вирус ще обикаля земното кълбо още години. Да, броят на новозаразените в онези страни, които взеха сериозни мерки, най-вероятно ще спадне през идните месеци (включително и поради по-високите температури през лятото), но пандемията тепърва ще се разпространява в развиващите страни и в южното полукълбо.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари