Германия започна по-строги гранични проверки

29
Има опасност от недостиг на пресни храни, предупреждават експерти
Има опасност от недостиг на пресни храни, предупреждават експерти Снимка: Gulliver/Getty Images

Има опасност от недостиг на пресни храни, предупреждават експерти

По-строги гранични проверки за овладяване на разпространението на коронавируса влязоха от днес в сила в Германия, предаде ДПА.

Германските власти вече изискват пристигащите от високорискови страни да представят на границата отрицателен резултат от PCR-тест, направен най-много 72 часа по-рано.

Като високорискови се определят страни с над 200 заразени на 100 000 жители на седмица.

Това означава например, че шофьорите на камиони, каращи плодове и зеленчуци от Португалия и Испания, също трябва да представят резултат от тест, което на практика е почти невъзможно, предупреждава Андреас Брюгер, ръководител на германската асоциация на търговците на плодове, пише БТА.

Имаме нужда от коридор за доставки на пресни плодове и зеленчуци и в периода на коронавируса, иначе рафтовете ще останат празни, предупреди той. Над 30 процента от плодовете и зеленчуците в Германия се внасят от Испания, допълни Брюгер.

Полицията засили контрола на летището във Франкфурт, проверявайки пътниците от много високорискови райони при излизането от самолета. Тези, които не могат да представят резултат от тест, могат да се тестват на летището.

Междувременно министърът на здравеопазването Йенс Шпан обяви, че Германия ще закупи експериментално лекарство за COVID-19, базирано на антитела, в опит да се предотврати развиването на тежки симптоми.

Шпан заяви днес пред в. "Билд", че Германия е поръчала 200 000 дози от експерименталния препарат за 400 млн. евро, които вероятно ще бъдат разпространени по болниците през идните седмици.

Препаратът, с какъвто бе лекуван президентът на САЩ Доналд Тръмп, все още не е одобрен от здравните власти на ЕС, но получи спешно одобрение от регулаторите в САЩ. Германия е първата европейска страна, която ще го прилага, първоначално в университетски болници, каза Шпан, цитиран от "Дойче веле".

По думите му действието е като на "пасивна ваксина". Приемът на тези антитела в ранните етапи на болестта може да помогне да бъдат предотвратени по-сериозни последици при високорискови пациенти, допълни той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари