Германия се подготвя за втора вълна на коронавируса

0
Напът сме да изгубим преднината си пред вируса, заяви  вирусологът Кристиан Дростен
Напът сме да изгубим преднината си пред вируса, заяви вирусологът Кристиан Дростен Снимка: Odd ANDERSEN

Големи празни зали, които за няколко седмици трябва да се превърнат в болница: в Берлин работата по превръщането на изложбен център в болница спокойно продължава, въпреки че дойде време за излизане от изолацията.

Още не е готово всичко: няколко кабела висят от тавана и не са поставени още всички бели прегради там, където ще могат да бъдат настанени до 1000 пациенти.
Войници от германските въоръжени сили бяха пратени миналата седмица, за да сглобят обзавеждането за тази импровизирана болнична структура, която ще позволи да се поеме вълната от пациенти, страдащи от Covid-19 втората вълна, за която се подготвя Германия, често пъти сочена за модел в справянето с първата вълна, предава БТА.

Болниците са готови за ново покачване на случаите на зараза, което може да бъде предизвикано именно от излизането на страната от изолацията.
Това е реално безпокойство, което подчерта тази седмица и канцлерката Ангела Меркел, която остро се изказа срещу "оргията" от дискусии, развихрили се около завръщането към нормалността и липсата на дисциплина от страна на населението.

Съществува "фундаментална опасност" случаите на зараза отново да нараснат, "ако всички рестриктивни мерки бъдат премахнати преждевременно", заяви във вторник Ларс Шаде, заместник-директор на Института "Роберт Кох", който в Германия отговаря за контрола върху заболяванията.

В университетската болница в Аахен, приела първите сериозни случаи на Ковид-19 в Германия, десетки легла все още са празни.

"Готови сме да реагираме динамично", уверява Гернот Маркс, директор на отделението за интензивно лечение.

"Досега не ни се е налагало никога да правим избор между пациентите. Надявам се, че и в бъдеще ще е така", казва Анна Брюкен, лекар в тази клиника.
Сега близо 13 000 легла в интензивните отделения са свободни от общо 32 000 в страната.

"Германия е подготвена за евентуална втора вълна", уверява Гералд Гас, председател на Асоциацията на германските болници.

С 33,9 легла в интензивните отделения на 100 000 души срещу 8,6 на 100 000 в Италия и 16,3 на 100 000 във Франция Германия още от началото беше добре подготвена за пандемията. А оттогава тя увеличи този капацитет, както и тестовете за диагностициране.

В страната смъртността от Ковид-19 сега е малко над 3 процента, повишава се, но продължава да е по-ниска от повечето други страни, а германската здравна система никога не е била претоварена.

"В идните месеци мислим да запазим на разположение 20 процента от нашите легла за пациенти, нуждаещи се от подпомагане на дишането и освен това сме си поставили за цел да мобилизираме за 72 часа 20 процента допълнителни легла, ако има втора вълна на разпространение на заразата и случите нараснат значително", разказва Гас.

Той смята освен това, че трябва постепенно да се подновява нормалната работа на болниците, след като неналожителните операции бяха отменени, за да не се претоварват болниците.

"По принцип нашите болници сега са по-малко натоварени от обичайното за този сезон или от обичайното за една календарна година", казва той.

Втората вълна може да бъде обаче по-жестока от първата, предупреди вчера вирусологът Кристиан Дростен от берлинската болница "Шарите".

"Вирусът ще продължи да се разпространява в Германия през идните седмици или месеци и през това лято", смята той и предупреждава, че може да има нови огнища на Ковид-19, които да се появят едновременно навсякъде.

"Напът сме да изгубим преднината си пред вируса", допълва той.

Берлин залага на едно много постепенно връщане към нормалността, придружавано от стотици хиляди тестове на седмица, като носенето на маска ще стане постепенно задължително в обществения транспорт, а някои провинции и в магазините.

Проследяването чрез телефоните на контактите на хората също ще бъде засилено благодарение на приложения, както е в Азия.

"При динамична еволюция на инфекциите веднага ще има засилване на бремето върху здравната система, което ще рече, че трябва да установим много бързо, благодарение на много тестове, какъв е ефектът от излизането от изолация ", предупреждава доктор Гас.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари