ГЕРБ промени куп данъци и акцизи през закона за финансовия одит

0
С преходните и заключителните разпоредби на един закон се изменят още 8 различни нормативни акта
С преходните и заключителните разпоредби на един закон се изменят още 8 различни нормативни акта Снимка: БГНЕС

Вмъкването на важни законови промени в преходните и заключителни разпоредби на съвсем отвлечени други закони се превърна в любим спорт на депутатите от ГЕРБ. При това на второто им четене, за да няма време за становища и обсъждания на засегнатите страни.

Тези дни за пореден път получихме потвърждение за това. На второ четене в парламента в сряда народните представители гласуваха промени в цели 8 закона, подпъхнати в преходните и заключителните разпоредби на изменения в закона за независимия финансов одит. При това пет от добавените закони са данъчни, с които се въвеждат нови налози и нови правила за облагане на граждани и фирми, пише вестник СЕГА.

Всички те са вкарани през задния вход от името на безличната формулировка "работна група", без да са приложени мотиви, нито разчети на въздействието. Както стана известно едно от тези изменения засяга краткосрочното отдаване под наем на апартаменти и къщи за гости през интернет платформите. След като от началото на тази година собствениците на такива имоти се сдобиха с патентен налог, сега депутатите са се сетили да наложат и туристически данък.

Важни промени се правят и в закона за акцизите и акцизните складове. От тях става ясно, че за смазочни препарати, препарати за омасляване и някои видове органични разтворители се въвежда акцизно облагане, а за други енергийни продукти се променят ставките. Така депутатите нарушават правилото нови налози да не се въвеждат в течение на годината. Освен това се променят и изисквания за производството и складирането на определени енергийни продукти. Фирмите отдавна са наясно, че трябва под лупа да следят дали във всеки обнародван в "Държавен вестник" закон, няма изненади в преходните и заключителните му разпоредби. На кой би му хрумнало, че в закона за независимия финансов одит се крият промени и в закона за акцизите?

Промени има и в закона за данъците върху доходите на физическите лица, в закона за корпоративното подоходно облагане и в закона за ДДС. Последните са свързани с нови правила при прехвърлянето на квоти на емисии на парникови газове. Дали измененията в първите два данъчни закона са несъщесвени, както изглеждат на пръв поглед, е трудно да се каже - няма мотиви, становища и обсъждания.

Изключително скандална със сигурност обаче е поправката в Закона за мерките срещу изпирането на пари, с която тихомълком депутатите от управляващата коалиция позволяват на специализирания наказателен съд да налага запор на парични средства при съмнения за "пране на пари" по искане на спецпрокуратурата. В момента делата по налагане на такива запори се гледат от състави на гражданските съдилища. За подобна материя водещата парламентарна комисия би трябвало да е правната, където има експерти и може да се водят обсъждания, но шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова е доказала, че може да се справи с всичко. Все още съвсем пресен е скандалът с промените във Валутния закон, чрез който ГЕРБ прокара поправката в Закона за БНБ, свързана с фиксирания курс на лева спрямо еврото.

За безпроблемното гласуване на съществени законови поправки, вкарани в последния момент през преходни и заключителни разпоредби, много помага и пасивното отношение на опозицията. На последното заседание на бюджетната комисия депутатите от БСП не скочиха да разкритикуват и да заострят вниманието какво точно се променя. А единствено се задоволиха да отбележат, че няма да гласуват поправките, защото са против начина, по който се правят.

Едва в пленарна зала при окончателото им приемане левицата разви тезата, че направените тихомълком изменения в Закона за мерките срещу изпирането на пари никак не са безобидни и чрез по-големите правомощия на спецсъда се търси инструмент за репресии срещу нарочени бизнесмени.

Менда Стоянова не благоволи да защити внесената от нея спорна поправка в закона за мръсните пари. По другите закони пък изобщо нямаше дебати - нито в бюджетна комисия, нито в пленарна зала. Така например изобщо не стана ясно какво се променя в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и в Закона за кредитните институции, които също се бяха "промъкнали" в преходните разпоредби на закона за финансовия одит.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари