Георги Свиленски: Може да платим, но да не получим самолети
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 3
Председателят на парламентарната група на БСП се притеснява, че България ще плати за американските F-16, но няма да ги получи
"Аз не съм сигурен, че ще купуваме самолети. Не са дошли първите. Може да платим, но дали ще купим, дали ще дойдат? Защото това се случва до момента, само плащаме, а нищо не получаваме. Нищо не сме си купили, а сме си дали парите.“
Така председателят на парламентарната група на „БСП за България“ Георги Свиленски, цитиран от Economic.bg отговори на журналистически въпрос как социалистите отговарят на своите избиратели, че управляват в „дясно“ правителство и подкрепят покупката на още 8 американски изтребителя F-16.
Свиленски коментира намерението на правителството да поръча още осем машини, като САЩ вече са отправили оферта към Министерството на отбраната на стойност 1.32 млрд. долара (2.53 млрд. лв. по текущия валутен курс). Военният министър в оставка каза преди няколко дни, че американската оферта предстои да влезе за одобрение в Народното събрание до няколко седмици.
Пред парламентарната комисия по отбрана Заков обясни, че ако се стигне до договор тази година, ще има възможност за разсрочено плащане в рамките на 9 години. Първата вноска от 16 млн. долара ще бъде в рамките на текущия бюджет за капиталови разходи.
"В момента проектът е във Военновъздушните сили. Надявам се да стигнем до пленарна зала в следващите две седмици“, каза министърът.
Той припомни, че България трябва да отговори на офертата до 1 ноември и предупреди, че в случай на предсрочни избори този срок може да бъде изпуснат.
В интервюто си за БНТ сега Свиленски изразява съмнение, че България въобще ще получи първите 8 изтребителя, за които бяха преведени авансово и накуп 2.2 млрд. лв. през 2018 г. Това се наложи, тъй като страната досега не беше сключвала военни сделки със САЩ и нямаше кредитна история, която е задължителна за разсрочено плащане.
Според първоначалния договор първите осем самолета трябваше да пристигнат в средата на 2023 г., но заради COVID пандемията доставката се отложи за 2025 г.
Заков каза, че ако се стигне за сделка за още 8 машини, те могат да бъдат на въоръжение през 2028 г.
Той обясни, че има разлика в двата пакета, като стана ясно, че сега България ще придобие повече способности. С първата поръчка България получава 6 единични машини и 2 спарки, а сега са 4 на 4.
На практика ще купим два малко по-скъпи самолета. С два повече са резервните двигатели. Ракетите за близка дистанция са с пет повече. При ракетите за средна дистанция се предвижда най-модерният им вариант, а и са с 6 повече. Контейнерите са с два повече, снарядите за бордовото оръдие са два пъти повече, резервните радари са с един повече. Има един резервен бордови компютър повече, както и един симулатор в повече. Включено е и дооборудване за оперативна база.
Според Заков ако не се стигне до реализирането и на този пакет, на практика ще се обезсмисли закупуването на първите 8 машини, тъй като именно сега идва цялото необходимо въоръжение.
Докладвай този коментар за нередност
×colibri: Политиците ни са щедри на обещания, но изпълнението им е друг въпрос.Защо не са попитали Заков докъде стигнаха преговорите за подводниците за ВМС?
Докладвай този коментар за нередност
×Аман: Продължаваме промяната се скъсаха да се натягат на ЕС и НАТО ... Вместо САЩ да платят компенсации или се прекрати сделката – щели да поръчват още ... Няма ли ли свестни хора в България ? Само разни малоумници се избират за министри и управляващи ...
Докладвай този коментар за нередност
×въпрос: А защо пак ще плащате с нашите пари? Не се ли опарихте вече, че пак се бутате в огъня?