Георги Рачев: От четвъртък се включва грилът
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Идва изпепеляваща жега
България се изправя пред най-горещото лято, откакто се водят наблюдения, предупреждава климатологът проф. Георги Рачев. В студиото на „Тази сутрин“ по bTV той заяви, че не само страната ни, но и целите Балкани ще изпитат екстремни температури през това лято.
„В Западна и Югозападна България се очакват краткотрайни валежи, но ситуацията в Източна България е особено тревожна“, обясни проф. Рачев. Според него сушата там ще бъде брутална, а управлението на водните ресурси е от критично значение. „Водата от язовирите трябва да се използва изключително разумно, особено за напояване в земеделските райони,“ добави климатологът.
Балканите продължават да бъдат най-топлата точка в Европа, докато в Западна Европа се очаква захлаждане. „Ние си оставаме в парника,“ коментира проф. Рачев, подчертавайки интензивността на жегата в региона.
Топлинна вълна обхваща страната
Температурите в София днес достигат до 28 градуса, а утре се очакват леки краткотрайни валежи. Но жегата не се задържа за дълго и от четвъртък започва нова топлинна вълна, която ще доведе до температури отново над 35 градуса в събота. „Жегата е изпепеляваща,“ предупреждава проф. Рачев. Подобна ситуация се очаква и в Пловдив, където горещините също ще започнат от четвъртък.
На Черноморието времето остава приятно за туристите с подходящи температури и слънчеви дни. Въпреки това, морето е засегнато от по-силно вълнение, причинено от северен вятър. В Средиземно море, поради необичайно топлата вода, вече са започнали да цъфтят водорасли, явление, което оказва влияние и по българското крайбрежие. Появили са се микроводорасли и слуз, което е част от природните процеси, свързани с климатичните промени.
Средиземноморските циклони и въздействието им върху България
Проф. Рачев също така предупреди, че топлата вода в Средиземно море, която в момента е с температура от 29 градуса, ще окаже дълготрайно влияние върху времето и климата в България. „То ще остане топло през септември, октомври, ноември и дори декември,“ сподели той, добавяйки, че това ще доведе до формирането на средиземноморски циклони, които ще имат значителен ефект върху страната ни.
Проблеми за земеделците и бъдещето на реколтата
Средносрочните прогнози не показват съществени валежи, което представлява сериозна заплаха за земеделските култури като царевицата и слънчогледа. „Пак ще изкараме достатъчно, но няма да можем да изнесем,“ подчерта климатологът, изразявайки загриженост за бъдещата реколта. Според него слънчогледовото олио остава едно от най-ценните масла, но липсата на валежи може да затрудни производството му.