Франция забрани работата след 18 ч.
- Редактор: Ралица Матеева
- Коментари: 0
Щом часовникът удари 18:00 часа във Франция, работниците имат право да изключат своите служебни телефони. Това стана ясно след приемането на нови трудови споразумения, които правят незаконно отговарянето на служебни мейли след шест часа, пише Independent, цитиран от "Express News". Те важат за работещите в сферата на дигиталния и консултантския сектор.
Сделката е подписана от федерации и съюзи на работодателите, представляващи почти 1 млн. работници в двата сектора, и има юридическа стойност. По този начин се защитава неприкосновеността на баланса между професионалния и личния живот.
От бизнеса ще се изисква да гарантира, че служителите не са поставени под напрежение за следене на служебните си мейли и провеждане на служебни разговори след работно време. Споразумението със сила на закон ще засегне някои от най-влиятелните компании в технологичния сектор като френските подразделения на Facebook и Google.
Това не е първият приет от социалното правителство закон, който защитава правата на работниците. През 1999 г. Франция стана първата и засега единствена страна в света, която въведе 35-часова работна седмица. Целта на закона е била да се намали безработицата. Очаквало се е бизнесът да наеме допълнителен персонал заради по-краткия работен ден.
Очакването не се оправдало заради навлизането на новите технологии в работната среда. Бизнесът просто започнал да изпраща мейли и да звъни на служителите след края на работния ден.
Изследване показало, че 39% от служителите и 77% от мениджърите използват смартфоните, таблетите и компютрите си за работни цели след края на работния ден и по време на почивки. Миналата година Apple бяха осъдени за това, че карат служителите си да работят нощни смени. Това е забранено от френските закони.
Никола Саркози получи електронна гривна
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха
Филип Димитров: Западът подцени руската заплаха