Фолклор и обичаи събраха хърцоите в село Кацелово
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 3
Драгомир Драганов: Съборът обединява традиции и култура
В село Кацелово се проведе 13-ото издание на традиционния „Събор на хърцоите“, което събра 17 певчески групи и 6 индивидуални изпълнители от 14 населени места в Северна България. Това събитие, организирано за пръв път през 2009 година от тогавашния кмет на Община Две могили Драгомир Драганов, който днес е областен управител на Русе, се утвърди като един от най-колоритните и значими празници на българския фолклор.
Драгомир Драганов, който даде официалния старт на тазгодишното събитие, изрази своята благодарност към участниците и организаторите. В своето обръщение той подчерта значението на подобни инициативи за съхраняването и популяризирането на българското културно наследство. „През годините това мероприятие се превърна в един колоритен и невероятен празник, който популяризира ценното ни фолклорно богатство, стимулирайки неговото развитие в днешни дни. Благодаря Ви, че съхранявате българските традиции и дух и вече толкова години ги възраждате и поднасяте с такова почитание и уважение пред обществеността“, каза той пред присъстващите.
Според областния управител, събития като „Съборът на хърцоите“ са изключително важни за предаването на фолклорните традиции на младите поколения, които могат да открият красотата и богатството на българските народни песни и танци. Той увери, че ще продължи да подкрепя подобни инициативи в региона, които играят ключова роля за съхраняването на нематериалното културно наследство на България и Европа.
Особено вълнуващо бе и участието на местното народно читалище „Н. ѝ. Вапцаров 1902 г.“, чийто председател Емилия Тодорова получи почетна грамота от Драганов за изключителния ѝ принос в съхраняването и предаването на българщината. Грамота бе връчена и на групата за автентичен фолклор към читалището, които се представиха с изпълнения на традиционни хърцойски песни и обичаи.
Съборът предложи на гостите разнообразие от автентични хърцойски обичаи, сред които „Джамал“, вадене на квас, подхвърляне на новородено и рязане на „брадата“ на житото. Кулминацията на празника бе кацеловската сватба, представена с оригинални хърцойски елементи, което накара присъстващите да се потопят в атмосферата на миналото.
Събитието завърши с курбан – рибена чорба по местна рецепта, приготвена за всички гости, и водосвет за здраве и благоденствие, отслужен от отец Диян от Русенската света митрополия.
Кацелово е известно не само с уникалните си обичаи, но и с автентичните носии на над 200 години, които продължават да бъдат част от местния фолклор. Съхраняването на тези традиции е от изключително значение за хърцойската общност, която се смята за една от най-старите етнографски групи в Североизточна България.
„Съборът на хърцоите“ се провежда под патронажа на кмета на община Две могили, който в своето поздравително послание изрази надеждата, че традициите и богатото културно наследство на хърцоите ще продължат да радват жителите и гостите на региона и в бъдеще.
Докладвай този коментар за нередност
×Ожа: Кацелово е известно с двамата глупаци-дългите и уникално глупави ,некъпани близнаци
Докладвай този коментар за нередност
×някакава: вярно е ,че хърцоите са най-прстите хора около Русе,но са и злобни и завистливи.Да се внимава с такива колеги,началници и др.
Докладвай този коментар за нередност
×Хърцои / ръцои: ... Името им ( хърцои / 'ърцои / ръцои ) започва да бъде тълкувано от околното население като „прост, глупав; глупак“ – от рум. ръцои (răţoi, raţă) „патица, патка, паток“, респ. рум. ratoo „селянин“... ***************** https://balgarskaetnografia.com/grupi-i-obshtosti/etnografski-grupi/hartsoi.html