ФК "Дунав Русе": Вече няма връщане назад

4
БФС прекрачи много червени линии за кратък период от време, заявиха от футболния клуб
БФС прекрачи много червени линии за кратък период от време, заявиха от футболния клуб Снимка: Facebook /FC Dunav Ruse

БФС прекрачи много червени линии за кратък период от време, заявиха от футболния клуб

ФК "Дунав Русе" клуб публикува позиция относно ескалиралото напрежение около мача България - Унгария. В нея се настоява ръководството на БФС да подаде оставка.

Публикуваме позицията без редакторска намеса:

Събитията, които се разиграха около европейската квалификация между България и Унгария доведоха българския футбол до точка, от която няма връщане назад. БФС в лицето на своето ръководство прекрачи много червени линии в много кратък период от време, което доведе ситуацията до положение, в което дори употребата на насилие не е тема табу и добива известна доза легитимност, колкото и по инерция и формално да се заклеймява от формиращите общественото мнение.

Безпрецедентният доброволен отказ квалификацията България – Унгария да се играе с публика, последвалият тотален хаос, непремерените и контрапродуктивни публични изяви на ръководителите на футбола и тоталният разрив с фенската общност направиха така, че вече няма друго решение на масата освен ръководството на БФС да подаде своята оставка без право на връщане назад и заобиколни маневри. След като бяха поставени в неудобно положение и публично унизени кметовете на два големи областни български града, а всички мостове с политическия елит в София безвъзвратно изгорени, вече е ясно, че ръководствата на БФС и БПФЛ дори и на теория не могат да изпълняват една своя ключова роля – да лобират пред властта за решаване на проблемите на българския футбол. Истински тежките въпроси изискват политически решения и сътрудничество по оста федерация – правителство – общини, а там вече всички врати са напълно затворени.

Присъствието на ръководството на БФС и БПФЛ вече носи и репутационен товар върху цялата общност и клубовете, а фактурата в пряк и преносен смисъл накрая ще пристигне точно при тях. Футболните организации зависят от фенските общности и социалната база на този спорт. Затова футболът е социален феномен – не заради ръководства, играчи или деятели, а заради обикновените хора, които дават и последния си лев, за да могат да следват своята страст и са готови дори на крайности в името на своята любов. Ние сме в ситуация, в която трябва да се борим за всеки човек на стадиона и няма опция някой клуб да влезе в разрив със своята фенска общност. Феновете не ни молят, а изискват от нас точни и ясни позиции и действия. Нищо от това, което се случи не можем да го обясним на нашите привърженици и местните власти, с които си сътрудничим. Нямаме логично обяснение за нищо от това, което стана в последните седмици.

Също така трябва да се помисли и за редовите служители и професионалния кадрови състав на съюза – тези, които са “на терен” и напрактика също обират тези негативи, дори и да не са имали пряко влияние върху решенията от последните седмици. Те също стават косвена жертва на всичко случващо се.

Пътят напред изисква клубовете да изземат основната роля в процеса и да не чакат някой “да ги оправя” в който и да било смисъл на израза. Заедно с ММС трябва да се съберат различни експерти, които да начертаят стратегическите линии за това какво ще се случва занапред. Ще трябва и да се предложат и законови промени в сферата на спорта, защото именно на депутати и министри се пада задължението да регулират процесите в обществото със закони, а не с постове във Фейсбук и драматични изяви по телевизията.

Също така, БПФЛ най-накрая ще трябва да влезе в ролята си на администратор на професионалните лиги в България и да започне да развива футбола като цялостен продукт. Ако това не се случи, би следвало да изчезне напълно, защото няма място за една напълно изпразнена от съдържание организация, каквато е в момента и от която клубовете нямат никаква полза.

Това е една малка част от съвсем конкретните приоритети, които трябва да излязат на дневен ред. Вече няма връщане назад и това всъщност е добрата новина, защото все пак светът неумолимо си върви напред. Българите сме известни с това, че ще направим правилното нещо, едва след като вече сме опитали всичко друго. Може би вече сме пред такъв момент, защото за над 18 години би следвало да сме изчерпили вече всички възможни грешни решения.

И накрая – “Съединението прави силата” не трябва да остава само моментен порив, след което всичко да се върне постарому, а да бъде перманентно състояние на духа и убеждение на всички в българския футбол – ръководители, футболисти, фенове и медии. Само така имаме шанс след доста години да тръгнем нагоре. Не бива да има излишни илюзии, дори и при най-искрени и последователни усилия ще сме на поне десетина години от всякаква качествена промяна.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 4
    2
    СкъсанЛявЧервенШушон
    Ключът към успехите в спорта е неговата масовизация. Масовият спор ще спаси и футбола. Ако всяко дете или юноша се занимава със спорт ще се отсяват повече таланти. В България няма условия за масов спорт. Всяка гимназия и ВУЗ трябва да има спортна зала/не физкултурен салон/ и тревен терен. Всеки град трябва да има на края на града един голям открит спортен комплекс който да има 5-6 футболни терени поддържани от Общината където деца и млади да ходят да играят футбол, волейбол, хандбал, баскетбол и т.н.! Достъпът трябва да е свободен или да се правят заявки ако са заети много. София вероятно трябва да има 5-6 такива комплекси. ВУЗ-вете задължително спортна зала/не физкултурен салон/ и 2-3 затревени терена със собствено поддържане и организиране на първенства на национално равнище между тях по футбол, гимнастика, худож. гимнастика, лека атлетика, бокс, волейбол, баскетбол, хандбал и т.н.! Всеки студент или ученик в гимназия който участва в спортна програма да получава бонуси в учебния процес като стимул да се масовизира спорта сред ученици и студенти.Така, че основното което да се направи е по Гимназии и ВУЗ-ове да се направи спортна база на световно равнище и да се наемат хора треньори и спортни педагози които да организират процеса. Държавата да отдели спорта в отделно министерство което да организира и ръководи спортния процес по училищата и ВУЗовете. Това трябва да стане приоритетна програма за следващите Правителства и от бюджета да се отделят значителни средства за това. Без пари няма да стане, защото отдавна мина спортът на улицата да прави и открива спортните таланти.
  • 5
    1
    Alèx
    Някога е било отбор, а сега е клуб от Маалата! Нафтата на автобуса си не могат да платят!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари